1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

دکتریوزف گوبلز

شروع موضوع توسط rozbeh در ‏5 آوریل 2014 در انجمن تاریخ جهان

 1. rozbeh

  rozbeh romel کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 دسامبر 2012
  ارسال ها:
  590
  تشکر شده:
  495
  جنسیت:
  مرد
  كتر «ژوزف گوبلز» وزير تبليغات دولت نازى آدولف هيتلر بود كه پس از خودكشى پيشواى اعظم حزب نازى ابتدا ترتيب مرگ هر شش فرزندش را داد و سپس خود را به كام مرگ فرستاد. «گوبلز» پيش از هر چيز به واسطه بيان شورانگيز و عقايد شفاف ضديهودى اش شهرت دارد. او در تبليغات به اصل يا تكنيك «دروغ بزرگ» معتقد بود. براساس اين اصل بايست يك دروغ را آن قدر تكرار كرد كه به بخشى از حقيقت بدل شود.

  «پل ژوزف گوبلز» در ۲۹ اكتبر ۱۸۹۷ در منطقه كاتوليك نشين منطقه «راين لند» به دنيا آمد. پدرش «فردريش گوبلز» حسابدار بود و مادرش «ماريان» نام داشت. او در كودكى زانوى خود را به تيغ جراحان سپرد كه با موفقيت انجام نشد و دچار نقص در عملكرد پاى چپ شد.

  به همين دليل زمانى كه با شور و شوق فراوان براى نام نويسى در ارتش و شركت در جنگ جهانى دوم به پادگان حزب نازى رفت با جواب رد مسئولان مواجه شد. پس از اين ماجرا رو به تحصيل آورد و موفق شد در سال ۱۹۲۱ با اخذ درجه دكترا از دانشگاه «هايدلبرگ» فارغ التحصيل شود و به عنوان يك روزنامه نگار شروع به فعاليت كرد و سال هاى متوالى در تلاش بود تا خود را به عنوان يك نويسنده مطرح كند و حتى اقدام به چاپ رمانى به نام «مايكل» كرد. او در سال ۱۹۲۴ رسماً به عضويت حزب نازى درآمد و در ابتداى امر با رهبرى شخص «هيتلر» به مخالفت پرداخت اما پس از چندى به يكى از حاميان او بدل شد. با نگاهى گذرا به دفترچه خاطرات او مى توان دريافت كه احترام فوق العاده اى براى «آدولف هيتلر» قائل بوده است.

  در دسامبر سال ۱۹۳۱ او با بيوه اى به نام «ماگدا كواندت» ازدواج كرد كه از ازدواج قبلى خود صاحب پسرى به نام «هرالد» بود و بعد ها تا مدارج بالاى «اس اس» پيشرفت كرد. او تنها فرزند خانواده است كه از خانواده كشى «گوبلز» جان سالم به در برد. درباره مادر او «ماگدا كواندت» حرف و حديث بسيار است و بسيارى او را دلباخته «آدولف هيتلر» مى دانند.

  نقش «گوبلز» در به قدرت رسيدن و بر سر قدرت ماندن حزب نازى انكارناپذير است. او با خلق روش هاى نوين تبليغاتى موفق شد تا ايدئولوژى نازى را به روشى مناسب و در قالبى دلچسب به مردم آن زمان ارائه كند. او كه از سردمداران تفكر «ضديهود» بود از عاملين اصلى اخراج يهوديان از برلين و از مرتبطين با «راه حل نهايى براى مسئله يهوديان» به شمار مى آيد.

  تكنيك «گوبلز» در تبليغات امروزه با نام «دروغ بزرگ» مشهور است. او در ابتداى فعاليت اش در وزارت تبليغات مسئوليت روزنامه «آنگريف» را بر عهده گرفت و در گام اول رئيس پليس برلين «برنهارد وايس» را با پيشوند «آيسى دور» Isidor خواند كه در زبان آلمانى بر اعتقادات يهودى دلالتى ضمنى دارد.

  مردم آن زمان به تدريج باور كردند كه اين پيشوند بخشى از نام واقعى «وايس» است و او براى مدت طولانى مورد استهزا و گاه كينه مردم قرار گرفته بود.

  «گوبلز» همچنين به بهره تبليغاتى از رسانه هاى ارتباط جمعى مانند راديو وقوف كامل داشت و به همين دليل تعداد فراوانى راديو هاى ارزان قيمت در سطح كشور پخش كرد كه به ظاهر چند موج داشتند اما در واقع تنها قادر به جذب امواج راديوى داخلى حزب نازى بودند و به اين وسيله موفق به تبليغ گسترده تفكرات «رايش» شد و در همين حال با استفاده از امواج كوتاه بسيارى از ديگر كشورهاى منطقه را نيز تحت پوشش «راديو حزب نازى» قرار داده بود. «گوبلز» در قبال انتشار خبرنامه، فيلم و كتاب به شدت سختگيرانه عمل مى كرد و هيچ كتاب و فيلم و خبرنامه اى نبود كه قبل از انتشار از زير تيغ سانسور وزارتخانه تحت الامر «گوبلز» نگذشته باشد. به هر حال مورخان جهان براى «گوبلز» و تحولاتى كه وى در صنعت تبليغات به وجود آورد احترام زيادى قائلند.

  با اينكه «گوبلز» از وارد جنگ شدن با انگلستان ناخشنود بود اما همچون گذشته به «هيتلر» وفادار ماند و از حمايت هاى او نيز بهره مند شد و توانست به قدرت بالايى در حكومت دست پيدا كند. او كه از طريق وزارتخانه اش تمام جنبه هاى فرهنگى جامعه آلمان را تحت نظر داشت با تحليل رفتن قدرت نظامى آلمان و شكننده ظاهر شدنشان در مقابل روسيه به تدريج ابهت خود را از دست داد و مردم آلمان به او لقب «كوتوله بدخواه» و «دلقك اخمو» دادند. پس از آنكه «آدولف هيتلر» اقدام به خودكشى كرد «گوبلز» و همسرش تصميم به انجام نقشه اى از پيش تعيين شده گرفتند و پس از كشتن هر شش فرزندشان خود در مقابل سربازان تحت امرشان ايستادند و فرمان قتل خود را صادر كردند.

  عكس صورت متلاشى شده «گوبلز» در بسيارى از نشريات جهان به چاپ رسيد. اجساد خانواده گوبلز به همراه «هيتلر» و «اوا براون» به صورت مخفيانه سوزانده و توسط روس ها دفن شد.
   
  Last edited by a moderator: ‏5 آوریل 2014
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.