1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

ژنرال فرانکو و تاریخ اسپانیا

شروع موضوع توسط rozbeh در ‏7 آوریل 2014 در انجمن کانال تاریخ تلگرام

 1. rozbeh

  rozbeh romel کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 دسامبر 2012
  ارسال ها:
  590
  تشکر شده:
  495
  جنسیت:
  مرد
  از نیمه دوم سده یازدهم میلادی و در فضای جنون صلیبی علیه شرق اسلامی شاهد مشارکت فعال الیگارشی یهودی درتهاجم علیه مسلمانان اسپانیا هستیم. در تاریخ‌نگاری یهود،‌ یهودیان قربانیان جنگ‌های صلیبی وانمود می‌شوند. نمونه جنگ صلیبی شبه‌جزیره ایبری پدیده‌ای متضاد با این ادعا را نشان می‌دهد و سرآغاز فرایند اقبال الیگارشی یهودی و کارگزاران‌شان به زیست در شمال اسپانیا و همدستی آنان با الیگارشی صلیبی به شمار می‌رود. به نوشته مورخین دانشگاه عبری اورشلیم “شاهان مسیحی، یهودیان را به دلیل آشنای‌شان با فرهنگ اسلامی در عملیات‌ خود از نظر سیاسی و فرهنگی بسیارموثر یافتند و به پاس این خدمات‌، در هر منطقه‌ای که به تصرف حکمرانان اروپا درمی‌آمد به یهودیان مغازه‌، اراضی کشاورزی و باغ واگذار می‌کردند. بدینسان‌، سران جامعه یهودی به پشتوانه مالی و “اسب تروای” حکمرانان مسیحی قاره اروپا علیه دولت‌های اسلامی اسپانیا به طور اخص و جهان اسلام بطور اعم بدل شدند‌. این سرآغاز پیوند با خاندان‌های سلطنتی والیگارشی حاکم بر اروپا و شکل گیری اتحادی تاریخی است که نقش اساسی در پیدایش تمدن جدید غرب ایفا کرد.
  asahebnews.ir_files_uploads_2013_11_51481_635.jpg
  آندلس

  حکمرانان مسیحی اسپانیا‌، که درسده دهم میلادی تنها بربخش کوچکی از شمال شبه‌جزیره ایبری فرمان می‌راندند‌، در نیمه دوم سده یازدهم تهاجم به سرزمین‌های اسلامی اندلس را آغاز کردند و در سده سیزدهم در راس پنج دولت لئون‌، آراگون‌، ناوار، کاستیل و پرتقال بتدریج سیطره خود را بر بخش مهمی از شبه جزیره ایبری برقرار نمودند. ‌توسعه طلبی به سوی جنوب ادامه یافت و در سال ۱۴۹۲ با سقوط غرناطه حاکمیت مسیحیان بر سراسر ایبری تامین شد‌. این امپراتوری کاتولیک در دوران “فیلیپ دوم” (۱۵۵۶-۱۵۹۸) به اوج اقتدار خود رسید‌.

  asahebnews.ir_files_uploads_2013_11_500px_Spanish_Empire_Anachronous_0.png
  مستعمرات اسپانیا

  “فیلیپ” در سال ۱۵۸۰ پرتقال را ضمیمه قلمرو خود کرد و امپراتوری بزرگ و جهانگستر اسپانیا را بنیاد نهاد که تا سال ۱۶۴۰ دوام داشت‌؛ امپراتوری که مستملکات آن از آسیا تا امریکا گسترده بود. ‌تاریخ انتقام سخت گرفت‌: امپراتوری اسپانیا به سرعت راه انحطاط پیمود و سرانجام به عنوان کشوری فقیر و ورشکسته به سده هیجدهم گام نهاد؛ کشوری که بران شاخه‌ای از خاندان فرانسوی بوربن فرمان می‌راند. در اوائل سده نوزدهم ناپلئون حکمرانان دستنشانده خود را برآن گمارد و سپس این سرزمین به عرصه جنگ‌های خونین میان ارتش‌های انگلیس و فرانسه بدل شد‌. اسپانیا نه تنها در پی جنگ با امپریالیسم نوپدید امریکا‌، در سال ۱۸۹۸ آخرین مستملکات خویش را در قاره امریکا از دست داد بلکه خود به عنوان یکی از عرصه‌های چپاول و تاراج کانون‌های استعماری غرب وارد سده بیستم شد.

  asahebnews.ir_files_uploads_2013_11_635204985699235172.jpg
  ژنرال فرانکو- دیکتتور مخوف اسپانیا

  در سالهای ۱۹۳۶-۱۹۳۹ مردم اسپانیا جنگ داخلی خونینی را تجربه کردند که یک میلیون قربانی گرفت و از درون آن دیکتاتوری هولناک فرانسیسکو فرانکو سر بر کشید‌. در همین زمان (۱۹۲۸-۱۹۶۸) پرتقالی‌ها حکومت خشن دکتر “انتونیو سالازار” را آزمودند. از سال ۱۹۷۵ ،”خوان کارلوس” ،آخرین بازمانده دودمان فرانسوی “بوربن” و نواده ملکه ویکتوریای انگلیس‌، به عنوان پادشاه اسپانیا جانشین فرانکو شد‌.
   

  موضوعات مشابه

  Last edited by a moderator: ‏7 آوریل 2014
  pary royaee از این پست تشکر کرده است.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.