1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

چرا بعضی افراد بیش از حد به دیگران محبت می‌کنند؟

شروع موضوع توسط reza.r در ‏6 مه 2014 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. reza.r

  reza.r فداکاری، یعنی آسایش خود را فدای آسایش دیگران کردن کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏12 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  173
  تشکر شده:
  1,603
  جنسیت:
  مرد
  چرا بعضی افراد بیش از حد به دیگران محبت می‌کنند؟

  بسیاری از ما در دورانی از زندگی خود در شرایطی قرارگرفته ایم که مجبور شده ایم بیش از حد به دیگران محبت یا کمک کنیم.

  دست کم اگر خودمان در این شرایط نبوده باشیم حتما با کسانی برخورد کرده ایم که اینگونه رفتار کرده اند. مثلا در جمع دوستانمان کسانی هستند که دائم به دیگران کمک می کنند، بدون اینکه درخواستی از طرف آنها شنیده باشند. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا عده ای اینگونه رفتار می کنند؟ درصد زیادی از این افراد به دلیل جلب توجه دیگران و نداشتن اعتماد به نفس کافی اینگونه رفتار می کنند. آنها گمان می کنند اگر تا جایی که می توانند به دیگران محبت کنند هیچ وقت هیچ * از آنها ناراحت نمی شود و بدین ترتیب می توانند همیشه رابطه خوبی با آنها داشته باشند ولی متاسفانه اینگونه افراد به قدری برای دیگران وقت می گذارند که تقریبا از زندگی خود باز می مانند و دیر یا زود خسته و گاه افسرده می شوند.

  چرا بعضی افراد بیش از حد به دیگران محبت می كنند؟

  معمولا افرادی که میل به بذل محبت بیش از حد به دیگران دارند، در مقابل افرادی قرار می گیرند که عشق خود را ازآنها دریغ می کنند زیرا محبت سالم وقتی درست به کار نمی رود خیلی زود به محبت ناسالم تبدیل می شود و وقتی فردی بدون درخواست، توجه زیادی می بیند ارزشی برای آن قائل نمی شود. افرادی که بیش از حد محبت می کنند از موضوعی هراس دارند؛ هراس از تنها شدن، از اینکه کسی آنها را دوست نداشته باشد، هراس از اینکه ارزشمند به نظر نرسند، خیلی زود فراموش شوند و...؛ بنابراین آنقدر محبت می کنند تا تنها نشوند، حال آنکه اینگونه نخواهد بود. در واقع موضوع عشق و دوست داشتن بی تناسب- که معمولا در زنان بیشتر دیده می شود- نشانه افکار، احساسات و رفتارهای بیمارگونه است؛ البته بسیاری از این افراد در خانواده هایی بزرگ شده اند که مشکلات زیادی داشته و رنج زیادی تحمل کرده اند اما در مواردی هم اینگونه نبوده و مشکل بعدا به وجود آمده است. با بررسی این افراد به ماهیت محبت بیش از اندازه بیشتر پی می بریم و درمی یابیم که تجارب دوران کودکی آنها تا چه حد می تواند بر رابطه هایشان تاثیر بگذارد. بررسی ها نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان دچار محبت کردن های بی تناسب به دیگران، به ویژه به همسرانشان می شوند و این شاید به این خاطر باشد که مردها به دلایل گوناگون و از جمله عوامل فرهنگی بیشتر می توانند از خود حمایت کرده و با پرداختن به جنبه های بیرونی زندگی، دردهای درونی خود و تجارب مخرب دوران کودکی را تعدیل کنند. آنها با غرق شدن زیاد در کار یا سرگرمی های گوناگون بیشتر می توانند از رنج های گذشته خود فاصله بگیرند اما زنان اغلب کمبودها و تجربه های مخرب خود را در روابط شان نشان می دهند.

  علل و عوامل

  تمام افرادی که میل به محبت بیش از حد دارند بدون توجه به اینکه چه مدتی با طرف مقابل خود زندگی کرده اند خصوصیات مشابهی دارند. دوست داشتن بیش از اندازه به معنای محبت عمیق نیست بلکه به این معناست که شخص پیوسته به همسر یا کسی فکر می کند که دوستش دارد و شاید اسم آن را عشق می گذارد اما اینگونه رفتار دیر یا زود فرد را خسته و بیمار می کند. در واقع این نوع عشق ورزیدن همراه با زجر و عذابی است که گاه تحمل آن بسیار سخت و طاقت فرساست، ضمن اینکه در بسیاری موارد کسی هم که به او محبت بیش از اندازه می کنیم راضی و قدردان نیست.

  اندکی با خود فکر کنید شاید شما هم در زمره این افراد قرار دارید ولی شجاعت بیان آن را ندارید. شاید دوران کودکی شما نیز با مشکلات فراوانی مواجه بوده، شاید پدرتان با وجود محبت های بسیار و فراهم آوردن تمامی معیشت خانواده، از دوست داشتن صحیح شما ناتوان بوده و اکنون شما هم نمی توانید خودتان را دوست بدارید. اگر می خواهید مشکل تان برطرف شود باید آن را شناسایی کنید. اگر اعتمادبه نفس کمی دارید و خود را لایق خوشبختی نمی دانید و می خواهید هر طور شده همسرتان را کنترل کنید و بر روابط خود با اشخاص مسلط باشید و بیش از حد به نیازهای دیگران توجه می کنید و می خواهید حتما آنها را برطرف کنید باید راه حلی برای خود بیابید. هنگامی که شخصی محبت بی تناسب دارد دوست دارد بی جهت رفتار طرف مقابل را تغییر دهد و کاری کند که احساسی متفاوت نسبت به او داشته باشد؛ بدین ترتیب برای عملی کردن خواسته های خود رفتاری سلطه جویانه خواهد داشت، به همین علت هم هست که اینگونه افراد با وجود مهر و محبتی که به دیگران می کنند مورد تایید آنها واقع نمی شوند زیرا اغلب توقعاتی بیش از حد انتظار دارند.

  نیازهای بی پاسخ

  بسیاری از افراد نمی توانند مشکلات آنهایی را که محبت بیش از اندازه می کنند درک کنند ولی باید ریشه بسیاری از این رفتارها را در تجارب دوران کودکی آنها جست و جو کرد. اغلب ما براساس آموزش های دوران کودکی خود رفتار می کنیم. بسیاری از زنان در کودکی یاد گرفته اند نیاز افراد خانواده مقدم بر آنهاست و شاید در بسیاری موارد مجبور شده اند کارهای افراد خانواده را انجام دهند و مسئولیت های زیادی هم بر عهده آنها بوده و چه بسا مجبور شده اند خیلی اوقات خود را نادیده بگیرند، پس طبیعی است هنگام بزرگسالی نیز نتوانند به خود اطمینان داشته باشند و از حق و حقوق خود آگاه باشند. وقتی نیازهای افراد در کودکی بی پاسخ مانده باشد، در بزرگسالی به سختی می توانند امیدوار باشند که دیگران به نیازهایشان توجه کنند، پس سعی می کنند با برآورده کردن تقاضاهای دیگران خود را دوست داشتنی نشان دهند.

  افرادی که به دلیل مشکلات گذشته خود، اکنون بیش ازحد محبت می کنند برای بهبود رنج های گذشته باید بتوانند آنها را بشناسند و ارتباط شان را با رنج های اکنون خود دریابند. این افراد در کودکی، دائم تحت کنترل دیگران بوده اند و اکنون دوست دارند دیگران را تحت کنترل خود درآورند. افرادی که محبت بی اندازه دارند، اغلب تقصیرها و مشکلات همسرشان را نمی بینند و به گونه ای آنها را انکار می کنند ولی باید دانست انکار و کنترل دیگران نه تنها چیزی از مشکلات ما کم نمی کند بلکه روابط ما را نیز با مشکل مواجه می کند. اما بهترین راه این است که واقعیت ها را به همان صورتی که هست بپذیریم و هیچ گاه در مقام تغییرشان برنیاییم. فراموش نکنید که شادی و موفقیت با توجه داشتن به درون ما به وجود می آید.

  چه باید کرد

  افرادی که دچار محبت کردن های بی تناسب و بیش از حد هستند معمولا در بسیاری از موارد شباهت هایی با یکدیگر دارند. اما کسانی که به نتیجه رسیده و موفق شده اند اقداماتی برای بهبود خود کنند که از پس این موارد برآمده اند؛ نخست باید بدانید که مشکل دارید و حل آن را نخستین اولویت زندگی خود قرار دهید. می توانید در این خصوص از دیگران، به ویژه افرادی که مشکلی مشابه شما داشته اند و اکنون بهبود یافته اند کمک بگیرید. هرگز درصدد کنترل کردن دیگران برنیایید. با خودتان مهربان تر باشید، استعدادها و توانایی هایتان را شناسایی کنید و بیشتر برای استراحت و آرامش خود وقت بگذارید. از خودتان سؤال کنید تا چه زمان می خواهید دیگران را بیشتر از خود دوست بدارید و تا چه زمانی می توانید بیشتر توان خود را برای دیگران و تغییر دادن آنها صرف کنید؟ آیا بهتر نیست انرژی خود را صرف بهبود حال خودتان بکنید؟ فراموش نکنید اگر تمام توان خود را هم برای تغییردادن دیگران به کار ببرید نتیجه ای نمی گیرید اما اگر همین انرژی را صرف تغییر خود کنید حتما موفق خواهید شد. بنابراین کاملا به خود متعهد باشید تا بتوانید پیروز شوید. برای کمک بیشتر به خود می توانید مطالعات تان را در این زمینه بیشتر کنید. مثلا اگر در خانواده ای بوده اید که محبت و توجه لازم را دریافت نکرده اید می توانید در این زمینه کتاب بخوانید یا از مشاور کمک بگیرید. هنگامی که متوجه ریشه مسائل خود می شوید امکان انتخاب پیدا می کنید، بنابراین هر چه درک و فهم شما از شرایط موجود بیشتر شود آزادی انتخابتان نیز بیشتر خواهد شد.

  فراموش نکنید اگر قدم در راه بهبود گذاشته اید نباید دیگران را کنترل کنید. البته نه اینکه به آنها کمک یا نصیحت و همدردی نکنید. شاید فکر می کنید کسی که قصد کمک کردن به او را دارید به اندازه شما آگاهی ندارد اما اگر شما به جای او کارهایش را انجام بدهید و مسائلش را حل کنید او را از قید مسئولیت هایی که در قبال خود دارد رها می کنید. بدین ترتیب او نمی تواند به رشد کافی برسد و همیشه منتظر می ماند تا دیگران کارهایش را انجام دهند؛ پس می بینید که این کار نه به نفع اوست و نه خود شما.

  باید بیاموزید هنگامی که کسی از شما کمکی نخواسته، پیش قدم نشوید. بگذارید دیگران خودشان مشکلات را تجربه کنند و این شانس را به آنها بدهید تا بزرگ شوند و رشد کنند. در این شرایط حرفی نزنید، کاری هم نکنید. شاید این برای شما یکی از دشوارترین وظایفی است که برای بهبود خود باید انجام دهید. هنگامی که فکر می کنید با تمام وجود می خواهید به دیگران بگویید چه کار کنند و آنها را نصیحت یا راهنمایی کنید، یا هر طور شده شرایط را به سود خود تغییر دهید، آرام بگیرید و هیچ کاری نکنید. به دیگران احترام بگذارید و این حق را به آنها بدهید خودشان تصمیم نهایی را بگیرند. نگران این نباشید که اگر کاری نکنید مشکلی پیش می آید. به جای سلطه جویی بر دیگران، کاری کنید که از شر ترس های بیهوده خود رها شوید.

  هنگامی که از کنترل کردن دیگران دست برمی دارید، احساس رهایی بیشتری می کنید. فکر نکنید فقط با تغییرکردن دیگران به احساس خوبی دست می یابید. ممکن است دیگران هرگز تغییر نکنند، بنابراین بی جهت آنها را تحت فشار قرار ندهید. شما باید بیاموزید در هر شرایطی احساس خوشبختی کنید و شادمانی خود را در گرو شادمانی دیگران قرار ندهید.تا زمانی که نیروی خود را صرف تغییر دیگران کنید نمی توانید از نیرویتان برای کمک به خود و رسیدن به شادمانی بیشتر استفاده کنید.باید راه های جدیدی برای برقراری ارتباط با خود و دیگران بیابید؛ راه هایی که نشان می دهند خودتان می خواهید مسئولیت زندگی تان را بر عهده بگیرید.

  خواسته ها، سلامتی، کار، تفریح و سرگرمی و فعالیت های مربوط به خودتان را در اولویت قرار دهید و همیشه دیگران را مقدم بر خود ندانید. باید بیاموزید خواسته ها و نیازهای شما مهم هستند و این وظیفه شماست که این خواسته ها را برآورده کنید.هنگامی که بهبود پیدا کردید می آموزید برای کمک به دیگران این فقط شما نیستید که راضی می شوید، دیگران هم احساس خوبی خواهند داشت اما کمک شما قبل از این خالصانه نبود. شما باید محبت و علاقه خود را خالصانه و بدون هیچ انتظاری نثار دیگران بکنید.
   

  موضوعات مشابه

  aramoon, raziiiiiiiiii و sanaz از این پست تشکر کرده اند.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.