1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  اوضاع کار کردن توی ژاپن و ایران
  رد اعلامیه

چه حاملگی‌هایی پرخطر هستند ؟

شروع موضوع توسط reza.r در ‏2 آگوست 2014 در انجمن بانوان

 1. reza.r

  reza.r فداکاری، یعنی آسایش خود را فدای آسایش دیگران کردن کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏12 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  173
  تشکر شده:
  1,603
  جنسیت:
  مرد
  چه حاملگی‌هایی پرخطر هستند؟

  در سال های اخیر، تبلیغات گسترده در مخالفت با بالا رفتن سن ازدواج موجب شده تا این موضوع مهم در نظر بسیاری از افراد جامعه امری تكراری تلقی شود. جالب است بدانید آمارهای وزارت بهداشت (در سال 1379) حاكی از این است كه طی 30 سال اخیر سن ازدواج مردان تنها 1 تا 2 سال افزایش یافته در حالی كه این افزایش برای زنان 5 تا 6 سال بوده است.
  یكی از دلایل اینكه چرا این بحث بازار داغی را به خودش اختصاص داده، عوارض حاملگی در سنین بالا است. از طرفی ما با مقوله عوارض حاملگی در سنین پایین نیز رو به رو هستیم؛ سنینی كه به عنوان نوجوانی تعریف شده و افراد 10 تا 19 ساله را در برمی گیرد. امروزه در كشور ما مشخص شده كه 1.14 درصد دختران شهری (با بیشترین شیوع در قم) و 4.19 درصد دختران روستایی (با بیشترین شیوع در همدان) در سنین 15 تا 19 سالگی ازدواج می كنند. این رقم در رابطه با سنین 10 تا 14 سالگی، 1 درصد در مناطق شهری و 6.1 درصد در مناطق روستایی است. این اعداد و ارقام ما را بر آن داشت تا گزارشی پیرامون عوارض بارداری در سنین پایین تهیه كنیم. با ما همراه شوید:

  حاملگی های پرخطر

  سنین باروری زیر 19 سال و بالای 34 سال به عنوان حاملگی های پرخطر تلقی می شوند. برای حاملگی های سنین 15 تا 19 سال اصطلاح «حاملگی نوجوانی» به كار برده می شود. طبق آمارهای مركز ملی بهداشت، حاملگی های این دوران 13 درصد كل تولدها را تشكیل می دهند.

  عواقب حاملگی نوجوانی

  بر اساس اظهارات فاطمه ناهیدی، دكترای بهداشت باروری، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، رخ دادن پدیده بلوغ در سنین نوجوانی همه افراد از جمله زنان را در مسیر تغییرات زیادی قرار می دهد. از نظر جسمی، دختر نوجوان در حال رشد بوده و اندام های تولید مثلی و تناسلی وی از رشد كافی برخوردار نیستند بنابراین مادر شدن در این سنین فرد را دچار مخاطراتی می كند كه از جنبه های گوناگون جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی قابل بحث است:

  بعد جسمی

  زنان نوجوان معمولا در حال رشد و تكامل هستند. نیاز آنها به انرژی و تغذیه مناسب نسبت به افراد مسن تر بیشتر است، بنابراین چنین كمبودهایی با وقوع حاملگی نه تنها به مادر بلكه به جنین نیز آسیب وارد می كند.

  بعد روحی- روانی

  در نوجوانی بلوغ كامل فكری اتفاق نمی افتد، در نتیجه این افراد آمادگی لازم را برای تشكیل خانواده ندارند. حال اگر ازدواج كرده و پرورش یك كودك به مسوولیت های آنان افزوده شود، مشكل چند برابر خواهد شد. این افراد در نوجوانی هنوز نیاز به حمایت های خانواده دارند. تغییرات خلقی كه در نتیجه بلوغ رخ می دهد، نظیر حساس شدن و زودرنجی نشان دهنده آماده نبودن این زنان برای پرورش بچه است.

  بعد اجتماعی

  نوجوانی سنی است كه در آن فرد برای برقراری ارتباط مناسب با دوستان، اعضای خانواده و جامعه نیاز به راهنمایی و هدایت دارد. بنابراین فرد نوجوان از بعد اجتماعی نیز برای راهنمایی و پرورش موجودی دیگر، مناسب نخواهد بود.

  بعد اقتصادی

  به طور معمول دختران نوجوان با مردان كم سن ازدواج می كنند كه از لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار ندارند. حمایت نكردن مالی مرد از زن موجب می شود كه در صورت وقوع حاملگی مشكلات معیشتی و تغذیه ای برای زن ایجاد شود كه در نهایت برای هر دو، یعنی مادر و جنین مشكلاتی را فراهم می كند. بنابر اظهارات فوق تخصص نازایی، از آنجا كه حاملگی دوران نوجوانی از حاملگی های پرخطر محسوب می شود، این مادران طی بارداری باید مراجعات بیشتری به پزشك داشته باشند. هنگام وضع حمل، زایمان طبیعی در آنها ترجیح داده می شود و پس از زایمان، برای حاملگی بعدی حداقل 4 سال فاصله گذاری توصیه می شود.

  دلایل حاملگی نوجوانی

  اعتقادات و ارزش های فرهنگی از مسائل مهمی هستند كه جان مادران را به مخاطره می اندازند.

  وضعیت زنان در بسیاری از كشورهای در حال توسعه با ازدواج و مادر شدن تثبیت می شود. طبق آمارهای صندوق كودكان سازمان ملل متحد(unicef)، در بیش از 50 كشور جهان اجازه ازدواج در سن 16 سالگی و پایین تر و در 7 كشور جهان از سن 12 سالگی صادر می شود.

  دكتر ناهیدی موارد زیر را از دلایل عمده حاملگی در نوجوانی ذكر می كند:

  1) كمبود اطلاعات و خدمات بهداشتی

  2) كمبود یا دسترسی نداشتن به وسایل تنظیم خانواده

  مراقبت های بهداشتی و باروری

  توصیه های پیش گیری: احتمال مرگ ناشی از عوارض بارداری و زایمان در مادران نوجوان 15 تا 19 ساله، دو برابر مادران 20 تا 34 ساله است و در مادران زیر 15 سال احتمال مرگ پنج برابر زنان بالای 20 سال عنوان می شود.

  این مسأله مرگ كودكان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری كه كودكان مادران نوجوان بیشتر در معرض مرگ و میر هستند. پیش گیری از این رخدادها از اهداف مهم سلامت جامعه است. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در این باره می گوید:

  این كم وزنی نوزاد را در معرض عوارض مختلفی قرار می دهد، از جمله: عفونت، سوء تغذیه، معلولیت های طولانی مانند اختلال بینایی و شنوایی، مشكلات یادگیری و عقب ماندگی های ذهنی.> طیف عوارضی كه در كمین مادر نوجوان و نوزادش است موجب می شود توصیه های پیش گیری در صدر مراقبت های این زنان قرار گیرد. طبق تحقیقات، در موارد زیادی این زنان خود از مادران نوجوان متولد شده اند. به طور كلی دكتر ناهیدی برای پیش گیری از عوارض بارداری در این سنین، به موارد زیر اشاره می كند:

  1) صرف نظر از مسائل اقتصادی خانواده، توجه بیشتر به امر تغذیه مادر نوجوان (در این دوران روزانه دریافت 400 كیلو كالری انرژی اضافی توصیه می شود.)

  2) حمایت این مادران از سوی همسر، خانواده و اجتماع

  3) ایجاد امكانات تسهیلاتی جهت این افراد برای دسترسی بیشتر به مراقبت های بارداری، زایمان بی خطر و....

  4) جلوگیری از سوء استفاده های عاطفی

  5) استقلال و احترام زنان در خانواده مانند برخورداری از قدرت تصمیم گیری

  6) دسترسی به درآمد و سرمایه خانواده ( زنان تنها ناظر خرج مرد نباشند)

  7) كاهش حجم كار

  8) افزایش سواد و تحصیلات

  9) انجام مشاوره (از آنجا كه اصولا حاملگی های این دوران بدون برنامه ریزی است، مشاوره قبل از بارداری به بهبود شرایط این مادران كمك زیادی می كند.)

  كنترل باروری

  بر اساس اظهارات عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، سازمان بهداشت جهانی ازدواج در سنین نوجوانی را به دلیل وجود غرایز جنسی و مشكلات حاصل از آن تایید می كند اما ازدواج در حكم حاملگی نیست. توصیه می شود در صورت ازدواج در سنین پایین، با استفاده از وسایل مناسب تنظیم خانواده حاملگی حداقل تا سنین 20 تا 22 سالگی به تعویق انداخته شود.غ

  عوارض حاملگی در سنین پایین

  70 درصد از 3.1 میلیارد نفری كه در فقر واقعی زندگی می كنند را زنان تشكیل می دهند. با توجه به این آمار وحشتناك، مشكلاتی كه بارداری در سنین پایین به زنان تحمیل می كند، در خور توجه است. بنابر اظهارات دكتر بهناز عطار شاكری، فوق تخصص نازایی، حاملگی در زنان نوجوان عوارض مختلفی برای مادر و جنین به همراه دارد؛ این عوارض كه در نتیجه تكامل نیافتن دختر بروز می كند: آن قبل از زایمان، حین زایمان و پس از زایمان مشاهده می شود.

  عوارض قبل از زایمان

  زایمان زودرس

  فشارخون بالای مادر

  كم خونی

  مرگ مادر

  مرگ جنین

  رشد ناكافی جنین داخل رحم

  عوارض حین زایمان

  پیشرفت نكردن زایمان به دلیل تكامل ناكافی لگن

  پارگی های نسج كانال زایمانی

  خون ریزی های حین و پس از زایمان ناشی از كم خونی مادر، پارگی های نسج های كانال زایمانی و در نهایت جمع نشدن رحم


  عوارض پس از زایمان

  عفونت (ناشی از مراقبت های ناكافی و كم خونی)

  خون ریزی

  رسیدگی ناكافی به خود و فرزند
   

  موضوعات مشابه

  raziiiiiiiiii و ماتادور از این پست تشکر کرده اند.
 2. raziiiiiiiiii

  raziiiiiiiiii کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2014
  ارسال ها:
  861
  تشکر شده:
  541
  جنسیت:
  زن
  مرسی جالب بود
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.