1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

چرا خمیازه ها سرایت میکنند

شروع موضوع توسط sara** در ‏3 ژانویه 2015 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. sara**

  sara** احساسی کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏27 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  3,283
  تشکر شده:
  3,666
  acdn.akairan.com_akairan_aka_m998_09399602931194102a.jpg

  چرا خمیازه سرایت میکند؟, خمیازه, حس همدلی, خمیازه کشیدن, علت خمیازه کشیدن, آدم, دانشجو, خمیازه مسری, دانشجویان مهندسی, روانشناسی, دانشگاه لیدز, واگیری خمیازه از طریق چشمها

  کسانی که در پاسخ به خمیازه دیگران، بیشتر واکنش نشان میدهند، آنهایی هستند که از حس همدلی بیشتری بهره مندند.


  تحقیقات جدید نشان دادهاند که خمیازه کشیدن، چیزهایی بیشتر از خستگی فرد را نمایان میکند و اصلی‌ترین دلیل مسری بودن خمیازه میتواند بیشتر نشانه درجه بالایی از همدلی با گروه باشد.


  به علاوه، موجودات زیادی خمیازه میکشند اما در این بین فقط برخی از آدمها و در بعضی مواقع، حیوانات و انسان‌های نزدیک به آنها معتقدند که خمیازه مسری است و این احتمال را میدهند که شاید دلیل روانی داشته باشد.


  خمیازه مسری، عادت جالبی است.


  برای اثبات این موضوع، نه به مدرک دیداری و نه شنیداری احتیاج است، فقط کافی است در این مورد مطلبی بخوانید یا فقط به آن فکر کنید؛ همین موضوع کافی است تا خمیازه امان شما را ببرد!


  ما معتقدیم که واگیر داشتن خمیازه، در اثر همدلی فرد با دیگران ایجاد می‌شود. این موضوع باعث افزایش توجه رفتاری و روانی افراد می‌شود.
  واگیری خمیازه از طریق چشمها!


  تصاویری که اخیرا از رشته های اعصاب تهیه شده، نشان میدهد که نقطه مشترکی از مغز، هم در هنگام عکس العمل به خمیازه و هم در مقابل خمیازه کشیدن دیگران ایفای نقش میکند.


  برای آزمایش این تصور کلی، تیم دانشگاه آزمایشی انجام دادند که در آن به مطالعه رفتار دانشجویان روانشناسی و مهندسی در این مورد پرداختند. برای انجام این پژوهش، هر کدام از دانشجویان در اتاق انتظار مجزایی قرار گرفت و هم اتاقی آنها که در واقع محققی بود که در عرض 10 دقیقه، 10 بار خمیازه کشید و تعداد پاسخ دانشجویان به خمیازه هایشان را ثبت کردند.


  بعد از این مرحله از تمام شرکت کننده ها خواسته شد تا مهارتهای همدلانه خود را محک بزنند، به این ترتیب که تصویر چند چشم در اختیار آنها قرار میگرفت که آنرا تفسیر کنند. البته احساساتی که از خود نشان دادند، توسط محققان ثبت شد.


  نتیجه این تحقیق مشخص کرد کسانی که در پاسخ به خمیازه دیگران، بیشتر واکنش نشان میدهند، همانهایی هستند که از حس همدلی بیشتری بهرهمندند. همچنین تفاوت قابل ملاحظه ای بین 2 گروه مورد مطالعه وجود داشت.


  دانشجویان روانشناسی نسبت به خمیازه مسری حساستر بودند و نمره بسیار بیشتری نسبت به دانشجویان مهندسی در آزمون همدلی کسب کردند.
   

  موضوعات مشابه

  manijeh30 و رانیا از این پست تشکر کرده اند.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.