1. بالاخره صندلی داغ برای کاربران ، این ماه برگذار شد!
    صندلی داغ آبان ماه ۹۵ رو هلیا با نام کاربری ( haleya ) مهمان این برنامس!
    برای اطلاعات بیشتر حتما به صندلی داغ در موضوعات آزاد سر بزنید.
    رد اعلامیه

با همه بله...با ما هم بله!!!

شروع موضوع توسط آرمان ک در ‏7 ژانویه 2015 در انجمن نثر-داستان-حکایت

1. آرمان ک

آرمان ک کاربر تایید شده

با همه بله ؛ با ما هم بله ؟!

در حدود 100 سال پیش يکي از رجال سرشناس ايران به فرزندش که معاونت يکي از وزارتخانه ها را بر عهده گرفته بود از باب موعظه و نصيحت گفت:
    فرزندم، مردمداري در اين کشور بسيار مشکل است ، زيرا توقعات مردم حد و حصري ندارد و غالباً با مقررات و قوانين موضوعه تطبيق نمي کند. مرد سياسي براي آنکه جانب احتياط را از دست ندهد، باید با مردم کجدار و مريز رفتار کند تا کسي را نرجانده باشد.
    به تو نصيحت مي کنم که در مقابل تقاضاهاي مردم هرگز جواب منفي ندهي. هر چه مي گويند، گوش کن و با نهايت خوشرويي بگو :
    " بله ، بله "
    زيرا مردم از شنيدن جواب مثبت آنقدر خوششان مي آيد که هر اندازه تأخير در انجام مقصود خويش را در مقابل آن بله ناچيز ميشمارند .
    فرزند مورد بحث در پست معاونت وزارتخانه مزبور پند پدر را به کار بست و در نتيجه قسمت مهمي از مشکلات و توقعات روزمره را با گفتن کلمه "بله , بله " مرتفع مي کرد.
    تا اینکه روزي پدر ، راجع به مطلب مهمي به فرزندش تلفن کرد و انجام کاري را جداً خواستار شد. فرزند بيانات پدر را گوش مي کرد و در پاسخ هر جمله با کمال ادب و تواضع ميگفت : " بله، بله "
    پدر هر قدر اصرار کرد تا جواب صريحي بشنود، پسر کماکان جواب مي داد: "بله قربان. کاملا متوجه شدم چه ميفرماييد. بله، بله ".
    بلاخره پدر از کوره در رفت و در نهايت عصبانيت فرياد زد:
    پسر، اين فن را من به تو ياد دادم , حالا با همه بله با ما هم بله ؟!

" ريشه هاي تاريخي امثال و حکم