1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

عمارت خروجی

شروع موضوع توسط !!!OMID!!! در ‏2 مارس 2015 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. !!!OMID!!!

  !!!OMID!!! کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏5 دسامبر 2014
  ارسال ها:
  2,226
  تشکر شده:
  1,386
  جنسیت:
  مرد
  در زمان گذشته تقریبا متصل به ضلع شمالی شمس العماره یک دستگاه عمارت بزرگ و طولانی دورو باغ گلستان را بدو قسمت تقسیم می کرد که آنرا عمارت خروجی می نامیدند.
  این بنا از مشرق به مغرب شامل : اتاق موزه ، تالار آینه گلستان و صندوقخانه و رختدار خانه سلطنتی بود. اساس قصر مزبور در زمان آغامحمد خان نهاده شده بود ولی بسال 1216 ه.ق در عهد فتحعلی شاه پایان یافت .
  ناصرالدین شاه پس از مراجعت از سفر فرنگ چون موزه بزرگتری احداث نمود، این بنا را در سال 1296 ه.ق منهدم کرده محل آنرا تبدیل به دریاچه یا استخر بزرگی نمودند که استخر جلو عمارت بادگیر و شمس العماره و استخر جلو تالار آینه جدید را بهم متصل می ساخت . این استخر را در اوایل سلطنت پهلوی اول پر نموده و در حال حاضر به فضای سبز اختصاص یافته است .
  در اینجا لازم است یادآوری کنیم که نام کاخ گلستان از نام اتاق یا تالار گلستان فتحعلی شاهی که در عمارت خروجی بود گرفته شده و از طریق اطلاق جز به کل سپس همه کاخ های سلطنتی را با این نام خوانده اند ولی گاهی تالار آینه جدید را نیز تالار گلستان می گویند .


  awww.golestanpalace.ir_images_khoroji3.jpg awww.golestanpalace.ir_images_khoroji_2.jpg
   
 2. !!!OMID!!!

  !!!OMID!!! کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏5 دسامبر 2014
  ارسال ها:
  2,226
  تشکر شده:
  1,386
  جنسیت:
  مرد
  awww.memarnet.com_sites_default_files_imagecache_pic_page_archde3a0f1868d2c59a61f4ffe9b73421fc.jpg
  در دوم تیرماه جاری، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) کاخ گلستان تهران را در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رساند. از ۳۷ سال پیش تا کنون، شانزده اثر ایرانی در این فهرست جای گرفته‌اند.
  کاخ گلستان که شامل یک باغ تاریخی و چندین کاخ و تالار سلطنتی است، دست‌کم از دو نظر حایز اهمیت تلقی می‌شود؛ نخست این که معماری آن معرّف دوران تحوّل و انتقال در معماری ایرانی است؛ دورانی که در آن معماری بومی ایران تحت تأثیر مراودات سیاسی، تجاری و فرهنگی با کشورهای اروپایی، با معماری نئوکلاسیک اروپا درآمیخت و سبک نویی را به وجود آورد که گاه با قید احتیاط از آن به عنوان «مکتب معماری تهران» یاد می‌شود.

  دیگر آن که کاخ گلستان صرفا یک سازه معماری نیست بلکه مجموعه بزرگی از نفایس تاریخی ایران و جهان را در خود جای داده؛ و این وجه تمایز کاخ گلستان با پانزده اثر دیگری است که پیش‌تر در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند. در واقع، در میان آن ۱۵ اثر، تنها بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی است که از قدیم‌الایام برخی اشیاء نفیس تاریخی در آن نگهداری می‌شده است.
  تعداد نفایس موجود در کاخ گلستان به قدری زیاد است که حتا فهرست اجمالی آن‌ها را نمی‌توان در این گفتار ارائه داد. شاید از همه مهم‌تر، کتابخانه بیوتات سلطنتی باشد. هسته اصلی این کتابخانه را کتاب‌های نفیسی تشکیل می‌دهند که نادرشاه افشار با فتح هندوستان از دربار گورکانیان هند به دست آورد و بعدها به دست آقا محمدخان قاجار افتاد؛ و البته در طول دوره قاجار کتاب‌های نفیس دیگری بدان افزوده شد.
  در کنار این کتابخانه، آلبوم‌خانه سلطنتی کاخ گلستان قرار دارد که ۴۲۵۰۰ قطعه عکس تاریخی و چند هزار نگاتیو شیشه‌ای از دوره قاجار را در خود جای داده است. جالب این که این آرشیو بزرگ هنوز مورد شناسایی کامل قرار نگرفته؛ چندان که در دهه ۱۳۷۰ فیلم کوتاه اما مهمی از دوره مظفرالدین شاه در آن شناسایی و توسط مرکز ملی سینماتوگرافی فرانسه بازیابی شد.
  افزون بر این‌ها، در تمام بناهای کاخ گلستان اسناد و اشیاء تاریخی و آثار هنری نفیس نگهداری می‌شود. این آثار عبارت‌اند از هزاران برگه از مکاتبات و مراسلات دوره قاجار؛ دهها تابلوی نقاشی از بزرگ‌ترین نقاشان ایرانی و اروپایی در سده نوزدهم و بیستم میلادی؛ مبلمان‌، ظروف، فرش‌ها، اشیاء زینتی و دیگر اثاثیه ‌مورد استفاده دربار قاجار؛ و نیز هدایای نفیسی که از سوی سران دیگر کشورها مانند ناپلئون بناپارت، ملکه ویکتوریا و تزارهای روس به شاهان قاجار هدیه شده است.
  البته برخی از نفایس موجود در کاخ گلستان مانند تخت طاووس و تخت نادری که در دوره پهلوی جزیی از پشتوانه پول ملی ایران قرار گرفتند، به موزه جواهرات ملی بانک مرکزی منتقل شده‌اند. اشیائی هم هستند که از حیث تاریخی بسیار پراهمیت تلقی می‌شوند؛ مانند پیراهن تیرخورده و خون آلود ناصرالدین‌شاه و تعدادی از طرح‌های سیاه قلم او.
  با تأسف بسیار باید گفت که کاخ گلستان کنونی، تنها بخش کوچکی از ارگ سلطنتی تهران است که به مدت ۱۳۸ سال مقر فرومانروایی سلسله قاجاریه بود. بخش اعظم این مجموعه بزرگ در دوره پهلوی برای ساخت بناهای اداری نظیر کاخ دادگستری و ساختمان‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی خراب شد. با وجودی که در دوره پهلوی زمین‌های وسیعی در تهران برای چنین ساخت و سازهایی وجود داشت، به سختی می‌توان باور کرد که قاجار ستیزی پهلوی‌ها نقشی در تخریب ارگ سلطنتی تهران نداشته است.
  به هر روی بخش‌های باقیمانده کاخ گلستان در دوره پهلوی همچنان مورد استفاده بودند و بخشی از مراسم رسمی و تشریفاتی دربار در آن‌ها برگزار می‌شد. پس از انقلاب، کاخ گلستان تقریبا بی‌استفاده ماند تا این که در اوایل دهه ۱۳۷۰ بخش‌هایی از آن به روی مردم گشوده شد.
  در سالیان اخیر با نامزدی کاخ گلستان برای ثبت در فهرست میراث فرهنگی جهان، بخش‌های بیش‌تری از این مجموعه مرمت و تعداد بیش‌تری از کاخ‌ها و تالارها برای بازدید عموم، آماده شدند. با این حال هنوز هم درب برخی از کاخ‌ها مانند طبقات فوقانی عمارت شمس‌العماره به روی مردم و حتا پژوهشگران بسته مانده ‌است.
  در عین حال، شهرداری تهران با پیاده راه کردن معابر اطراف کاخ گلستان مانند خیابان باب همایون، خیابان داور، میدان ارگ و خیابان بوذرجمهری (پانزده خرداد) و سنگفرش کردن معابر و ایجاد باغچه‌ها و آب‌نماهای متعدد، فضای آرامش‌بخشی را در آن حوالی به وجود آورده که یکی از نتایج فوری‌اش افزایش چشمگیر بازدید کنندگان کاخ گلستان بوده است.
  در فتوگالری نیز می‌توانید عکس‌هایی از وضع فعلی بناهای موجود در کاخ گلستان را با توضیح مختصری درباره هریک از آن‌ها ببینید. برخی عکس‌های این فتوگالری متعلق به آرشیو کاخ گلستان هستند.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_1_114.jpg
  1. ایوان تخت مرمر


  سنگ بنای این عمارت احتمالا در دوره کریم‌خان زند گذاشته شد و در دوره قاجار تغییرات اساسی در آن به وجود آمد. آقا محمدخان قاجار، با تخریب کاخ وکیل شیراز، سرستون‌های سنگی، ازاره‌های مرمرین و درهای خاتم آن را در ایوان تخت مرمر نصب کرد و فتحلیشاه و ناصرالدین شاه نیز هریک تغییراتی را در ایوان و اتاق‌های مجاور آن صورت دادند.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_2_110.jpg
  2. تخت مرمر

  ایوان تخت مرمر نام خود را از تخت مرمرین بزرگی گرفته که به دستور فتحعلیشاه ساخته و در میانه ایوان نصب شد. شاهان قاجار معمولا در مراسم سلام روی این تخت جلوس می‌کردند. همچنین مراسم تاجگذاری تعدادی از شاهان این سلسله و نیز رضا شاه در عمارت تخت مرمر برگزار شد.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_3_101.jpg
  3. خلوت‌خانه کریم‌خانی

  این عمارت نیز از بناهای دوره زندیه است اما با تغییرات دوره ناصرالدین شاه شکل اولیه خود را از دست داده و کوچک‌تر شده است. در حال حاضر، سنگ مزار ناصرالدین شاه قاجار که بر مزار او در حرم شاه عبدالعظیم حسنی نصب بود، در خلوت‌خانه کریم‌خانی نگهداری می‌شود.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_4_82.jpg
  4. تالار الماس

  این تالار در ضلع جنوبی کاخ گلستان قرار دارد. تالار الماس در زمان فتحعلیشاه ساخته و در دوره ناصرالدین شاه تغییراتی در ظاهر و تزئینات آن داده شده است. اکنون تعدادی از اشیاء و ظروف دوره فتحعلیشاه را در این تالار به نمایش گذارده‌اند.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_5_83.jpg
  5. عمارت بادگیر

  عمارت بادگیر که نام خود را از چهار بادگیر بلند چهارسوی بنا گرفته، در ضلع جنوبی کاخ گلستان و در شرق تالار الماس قرار دارد و از ساخته‌های اوایل دوره ناصرالدین شاه است. تزئینات تالار شاه نشین این عمارت بسیار ظریف است و ارسی نه لنگه آن یکی از شاهکارهای هنر گره چینی ایران به شمار می‌آید.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_6_80.jpg
  6. حوض‌خانه عمارت بادگیر

  در زیر عمارت بادگیر، حوض‌خانه‌ای وجود دارد که هوای آن به وسیله چهار بادگیر بزرگ خنک می‌شده است. حوض‌خانه در اوقات گرم سال مورد استفاده بود و اکنون تعدادی از عکس‌ها آلبوم‌خانه سلطنتی و دوربین‌های عکاسی دوره قاجار در آن به نمایش درآمده است.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_7_66.jpg
  7. شمس‌العماره

  شمس‌العماره بنایی پنج طبقه در ضلع شرقی کاخ گلستان و مشرف به خیابان ناصرخسرو است. این بنا در زمان ناصرالدین‌شاه و پیش از سفرهای سه گانه او به اروپا ساخته شد اما ساخت آن متأثر از بناهای بلند موجود در اروپا بود و تا پیش از دوره پهلوی دوم، بلندترین بنای تهران به شمار می‌آمد.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_8_59.jpg
  8. عمارت اصلی

  عمارت اصلی در ضلع شمالی کاخ گلستان قرار دارد و پس از سفر ناصرالدین‌شاه به اروپا با تخریب بناهای دوره فتحعلیشاه ساخته شد. معماری این بنا متأثر از سبک معماری نئوکلاسیک اروپا در سده نوزدهم میلادی است اما عناصری از معماری ایرانی در تزئینات آن دیده می‌شود. عمارت اصلی شامل بخش‌های مختلف همچون سرسرا، تالار سلام و تالار آیینه است.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_9_54.jpg
  9. تالار سلام

  تالار سلام بزرگ‌ترین تالار عمارت اصلی است که در دوره ناصرالدین‌شاه به عنوان تالار موزه ساخته شد و بخشی از جواهرات، تابلوهای نقاشی و دیگر آثار نفیس دربار قاجار در آن به نمایش درآمد. این موزه اختصاصا برای شاه، درباریان و میهمانان خارجی دربار برپا شده بود. در دوره پهلوی، مراسم سلام در این تالار برگزار می‌شد و به همین سبب به تالار سلام شهرت پیدا کرد. در سال ۱۳۴۶ش نیز مراسم تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی در تالار سلام برگزار شد. بعدها بخش مهمی از آثار موجود در تالار سلام به موزه جواهرات ملی یا سایر بخش‌های کاخ گلستان مانند تالار ظروف و موزه مخصوص منتقل شد.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_10_53.jpg
  10. تالار آیینه

  تالار آیینه همزمان با تالار سلام و در ضلع شرقی آن ساخته شده و جزیی از ساختمان موزه بوده است. شهرت این تالار بیش از همه مدیون تابلوی رنگ و روغنی است که کمال‌الملک غفاری از آن کشیده است.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_11_45.jpg
  11. تالار عاج

  تالار عاج یا سفره‌خانه بخش دیگری از عمارت اصلی است که در شرق تالارهای سلام و آیینه قرار گرفته است اما پیش از این دو تالار ساخته و بعدا با تغییراتی به عمارت اصلی ملحق شده است. این تالار در زمان ناصرالدین شاه جایگاه نگهداری هدایای دولت‌های خارجی بود و در دوره پهلوی میهمانی‌های رسمی دربار در آن برگزار می‌شد.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_12_36.jpg
  12. تالار ظروف

  تالار ظروف در طبقه دوم عمارت اصلی و در جنوب تالار عاج قرار گرفته است. ساختمان این تالار در سال ۱۳۴۴ش روی بقایای عمارت قدیمی نارنجستان ایجاد شد. ظروف گرانبهایی که توسط کسانی چون ناپلئون بناپارت، ملکه ویکتوریا و تزارهای روس به شاهان قاجار هدیه شده و سابقا در تالار سلام قرار داشت، در این تالار نگهداری می‌شود.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_13_29.jpg
  13. حوض‌خانه

  این بنا در طبقه زیرین تالار عاج قرار دارد و با سبک و سیاقی کاملا اروپایی ساخته شده است. کاربری حوض‌خانه در زمان قاجار معلوم نیست اما اکنون تابلوهای نقاشی و آثاری را که سران ممالک اروپایی به دربار قاجار هدیه کرده‌اند یا ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه در سفر به فرنگ خریداری کرده‌اند در آن به نمایش گذاشته‌اند.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_14_29.jpg
  14. موزه مخصوص

  موزه مخصوص در طبقه زیرین تالار سلام قرار دارد و بخشی از آثاری که در دوره ناصرالدین‌شاه در تالار موزه (سلام) نگهداری می‌شد، در آن به نمایش درآمده است. گچ‌بری‌های ظریف موزه مخصوص از آثار دوره پهلوی است.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_15_24.jpg
  15. نگارخانه

  نگارخانه در طبقه زیرین تالار سلام قرار دارد و فضای تاریخی آن بر اثر تغییرات دوره پهلوی به شدت مخدوش شده است. در حال حاضر تعدادی زیادی از بهترین آثار نقاشان دوره قاجار در نگارخانه به نمایش درآمده است.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_16_21.jpg
  16. عمارت برلیان

  ین عمارت با چند تالار و اتاق مجلل در ضلع شمالی کاخ گلستان و در شرق عمارت اصلی قرار گرفته است. عمارت برلیان در دوره ناصرالدین‌شاه با تخریب تالار بلور از آثار دوره فتحعلیشاه ساخته شد و در دوره مظفرالدین‌شاه مورد بازسازی قرار گرفت. در دوره پهلوی از این عمارت برای برگزاری جلسات رسمی با سران دیگر کشورها و مراسم تشریفاتی استفاده می‌شد.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_17_20.jpg
  17. کاخ ابیض

  کاخ ابیض در اواخر دوره قاجار و پس از آن که سلطان عبدالحمید، پادشاه عثمانی هدایای گرانبهایی را برای ناصرالدین شاه فرستاد، برای نگهداری این هدایا ساخته شد. نام این کاخ که در جنوب غربی کاخ گلستان قرار دارد، از رنگ سفید بخشی از نمای آن گرفته شده است.
  awww.memarnet.com_sites_default_files_u3_Untitled_18_17.jpg
  18. موزه مردم‌شناسی کاخ ابیض

  کاخ ابیض تا سال‌ها پس از مشروطه محل برگزاری جلسات هیأت دولت بود و اکنون به عنوان موزه مردم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
   

  فایل های ضمیمه:

  دل آرا و نفس تهرانی از این پست تشکر کرده اند.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.