1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  لایی خوردن ستارگان اسپانیایی از ایرانی ها
  رد اعلامیه

کمرنگ شدن عشق و علاقه بعد از ازدواج

شروع موضوع توسط farokh در ‏15 مارس 2015 در انجمن کانال روانشناسی

 1. farokh

  farokh مدیر ویژه

  تاریخ عضویت:
  ‏11 مارس 2015
  ارسال ها:
  136
  تشکر شده:
  162
  جنسیت:
  مرد
  aforum_moshaver_co_imported_2015_03_thidHN607990897998364725pid1_1_7_.jpg


  کمرنگ شدن عشق و علاقه بعد از ازدواج


  به روزهاي اوليه آشنايي خود نگاه كنيد. چقدر روزهايي خوب و جذابي بودند. تقريبا همه افراد روزهاي ابتدايي آشنايي خود را با خاطرات شيرين و جذابي گذرانده اند. در آن روزهاي رويايي تمام خصوصيات و ويژگي هاي نامزدتان براي شما خوشايند و جذاب بودند. تمام صفاتي كه امروز عادي و يا حدي تنفرآميز شده اند، در آن روزها خوب و دوست داشتني بودند. براستي چه شد كه آن روياها و خاطرات شيرين و به يادماندني به يكباره از بين رفتند و زندگي اينگونه حالت يكنواختي و كسل كنندگي به خود گرفت؟ چه شد كه آن همه مهرباني و توجه به تدريج كم شد و اينقدر بي تفاوتي به شرايط زندگي حاكم گشت؟ اگر به ريشه اصلي بسياري از اختلافات خانوادگي دقيق شويم، ريشه اصلي و اساسي آن ها بدين موضوع برمي گردد كه عشق و علاقه كمرنگ شده است. كمرنگ شدن عشق و علاقه ريشه به وجود آورنده بسياري از مشكلات عميق و عامل تشديدكننده مشكلات جزئي مي باشد و ميوه و نتيجه آن ابتدا اطلاق عاطفي و در نهايت نيز طلاق و جداشدن كامل خانواده ها از همديگر مي باشد. آمار بالاي طلاق عاطفي در كشور ما اين موضوع را به ذهن انسان القاء مي كند كه شايد كمرنگ شدن عشق و علاقه يك چيز قطعي و الزامي است. واقعيت اينطور نيست. با وجود آمار بالاي طلاق عاطفي و علي رغم اينكه به ندرت مي توان مواردي پيدا كرد كه زوجين به هم عشق و علاقه واقعي داشته باشند، اما اينطور نيست كه با گذشت زمان، عشق و علاقه ضرورتا كمرنگ شود. همه ما شاهد بوده و هستيم كه زوجيني وجود دارند كه سال ها در كنار همديگر زندگي مي كنند، اما همانند روزهاي اوليه زندگي به هم علاقه مند هستند. هرچند تعداد اين موارد خيلي اندك مي باشد، اما وجود چند مورد جزئي اين نويد را به ما مي دهد كه دوام عشق و علاقه يك حقيقت است و كمرنگ شدن آن با گذشت زمان يك موضوع قطعي و اجباري نيست.


  مي خواهيم به يكي از اصلي ترين علت هاي اختلافات خانوادگي بپردازيم. بله، همه روان شناسان و مشاوران خانواده تقريبا اتفاق نظر دارند كه كمرنگ شدن عشق و علاقه يكي از اصلي ترين و اساسي ترين عوامل اختلافات خانوادگي است. حال با توجه به اهميت اين موضوع، ارزش آن را دارد كه مقدار زيادي از اين مقاله را به دلايل كمرنگ شدن عشق و علاقه و راهكارهايي براي درمان آن بپردازيم.


  قبل از اين كه وارد بررسي عميق موضوع بشويم، ابتدا بايد يك نگاه كلي به روزهاي اوليه آشنايي داشته باشيم. تقريبا همه افراد از روزهاي اوليه آشنايي خود خاطرات خوبي دارند. اما هر قدر نامزد شما با شما غريبه تر باشد، روزهاي اوليه آشنايي با او براي شما جذاب تر و خوشايندتر مي باشد. اگر نامزد شما يكي از همكلاسي هاي شما و يا فردي كاملا غريبه باشد كه از طريق يك معرف با او آشنا شده باشيد، معمولا روزهاي اوليه آشنايي خود را با هيجان خيلي زياد پشت سر گذاشته ا يد. اما اگر نامزد شما يكي از اقوام نزدكي شما باشد، به احتمال قوي روزهاي اوليه آشنايي شما هيجان زيادي را در خود نداشته است. اين موضوع اين حقيقت را به ذهن القاء مي كند كه در ازدواج هر چقدر موقعيت و شرايط جديدتر باشد، هيجان بيشتري به وجود مي آيد. علاوه بر ازدواج انسان در هر موقعيت جديدي كه وارد شود تا مدتي موقعيت و شرايط جديد براي او شادي و شعف زيادي به دنبال دارد و به تدريج با گذشت زمان شرايط كم كم عادي مي شود و دوباره به حالت اوليه برمي گردد. حال هر قدر ميزان تفاوت موقعيت جديد با موقعيت قبلي بيشتر باشد، مدت زمان عادي شدن شرايط بيشتر مي شود. به همين دليل است كه روان شناسان تغيير منزل، تغيير اتومبيل و حتي تغيير دكوراسيون منزل را يكي از عواملي كه باعث ايجاد شادي و نشاط مي شود، به مراجعان پيشنهاد مي كنند. وقتي كه شما اتومبيل جديد و بهتري مي خريد، تا مدت ها احساس شادي و شعف مي كنيد، حتي خريد لباس چون باعث تغيير در شرايط موجود انسان مي شود، يكي از عوامل به وجود آورنده شادي و شعف است.


  اما اگر كمي تجربه و دقت كنيم، موضوع كمرنگ شدن عشق و علاقه بين زوجين با موضوعات بالا خيلي متفاوت است. انتخاب همسر مانند خريد منزل، اتومبيل و يا كفش و لباس نيست كه شما به سادگي بعد از مد تي كوتاه آن را تعويض كنيد. انتخاب همسر انتخابي است براي تمام عمر. انسان با انتخاب همسر فردي را انتخاب مي كند كه بايد تا پايان عمر و در تمام شرايط زندگي با او باشد. اما فرق انسان با تمام مواردي كه مثال زديم، اين است كه موارد ذكرشده همه موجودات بي جان و بدون تغيير هستند، اما انسان موجودي جاندار و تغييرپذير است.


  در آيات و روايات اسلامي تاكيد شده است كه «هر كس ديروزش با امروزش مساوي باشد، زيان كار است.» اين روايت اگرچه حاوي نكات اخلاقي بسيار عميقي مي باشد و به موضوع خودسازي انسان و توجه به آخرت مربوط مي شود، اما اگر از زاويه اي ديگر به آن توجه داشته باشيم، به موضوع مورد بحث ما مربوط مي شود. اگر انسان همواره به فكر تغيير و تحول در رفتار، روحيه و شخصيت خود باشد، هر روز ويژگي هاي شخصيتي اش تغيير مي كند. چنين انساني براي همه افراد و مخصوصا براي همسرش فردي دوست داشتني است. همنشيني با چنين فردي نه تنها هيچگاه خسته كننده و كسل آور نمي باشد، بلكه باعث ايجاد شادي و شعف هم مي شود. كساني كه شخصيت متحول و پويا دارند، در پاسخ به حس كنجكاوي خود هر روز به دنبال ياد گرفتن موضوعات جديد و شيوه هاي نوين لذت بردن از زندگي خود مي باشند. چنين افرادي در همه اجتماعات انسان هايي تاثيرگذار هستند، به همين دليل همه افراد تمايل به همنشيني و رفت و آمد با آن ها دارند.


  همه مي دانيم كه نزديك ترين فرد زندگي ما همسرمان است. اگر ما شخصيتي ضداجتماعي و كسل كننده داشته باشيم، بيشتر از همه همسر ما از اين شخصيت آسيب مي بيند، اما اگر شخصيتي متحول و پويا داشته باشيم، باز هم بيشترين منفعت آن نصيب همسرمان مي شود. از طرف ديگر مي دانيم كه رفتار زن و شوهر به همديگر تاثير متقابل دارند. يعني هر قدر همسر ما از زندگي خود راضي تر باشد، آرامش ما بيشتر مي شود و هر قدر او از زندگي خود بيشتر زجر ببيند، مشكلات ما بيشتر مي شود.


  حال با توجه به اين ويژگي ها بايد متوجه شده باشيد كه بهبود ويژگي هاي شخصيتي و اخلاقي يكي از روش هايي است كه مانع از كمرنگ شدن عشق و علاقه مي شود. اگر زن و شوهر سعي كنند كه هر روز صفات و ويژگي هاي رفتاري مناسبي از خود نشان بدهند، هرگز براي همديگر يكنواخت و خسته كننده نمي شوند. اما اگر داراي يك شخصيت ثابت و بدون تغييري باشند، قطعا بعد از مدتي براي همديگر خسته كننده مي شوند.


  يكي از صفات و ويژگي هاي بسيار خوب زوجين كه بايد سعي كنند آن را تقويت كنند، اين است كه بايد هميشه نيمه پر ليوان را نگاه كنند، يعني اين كه در خيلي از موارد مشاهده مي شود كه زوجين ويژگي هاي مثبت همسر خود را ناديده مي گيرند، اما روي ويژگي هاي منفي او دقت زيادي مي كنند. همه ما انسان ها به حكم انسان بودنمان هم داراي ويژگي هاي مثبت و هم داراي ويژگي هاي منفي هستيم. هيچ فردي نمي تواند مدعي باشد كه يك انسان كاملا بدون عيب و نقص و ايده آل مي باشد، بلكه همه قطعا داراي ايراد و اشكال هايي خواهند بود. حال اگر سعي كنيد بيشتر ويژگي هاي مثبت همسرتان را نگاه كنيد و بيشتر آن ها را براي همسرتان يادآوري نماييد. اين كار شما اولا باعث مي شود كه اعتمادبه نفس همسرتان بالا برود و ثانيا باعث مي شود كه همسر شما به تدريج صفات منفي خود را هم شناسايي نموده و در جهت از بين بردن آن ها اقدام نمايد. اما اگر بيشتر بر روي صفات منفي او تمركز داشته باشيد و اصطلاحا نيمه خالي ليوان را نگاه كنيد، اين كار علاوه بر اين كه باعث تقويت صفات منفي او مي شود و اعتمادبه نفس او را پايين مي آورد، به مرور عشق و علاقه بين شما را هم كاهش مي دهد.


  روش ديگري كه باعث تقويت ميزان عشق و علاقه بين زوجين مي شود، اين است كه به موضوعاتي كه براي همسرتان اهميت دارد، توجه زيادي داشته باشيد. براي مثال گل خريدن براي خانم ها و يادآوري روز تولد آن ها دو موضوعي هستند كه براي همه خانم ها از اهميت خاصي برخوردار هستند. آقايان بايد توجه داشته باشند كه اين دو ويژگي جزء ذات خانم ها مي باشد و هرگز نبايد به آن بي توجهي نمايند. ممكن است كه همسر شما تحت تاثير ناراحتي ها و دلخوري هاي قبلي از شما قدرداني نكند، اما بدين معني نيست كه او علاقه اي به گل ندارد و يا نسبت به روز تولدش حساس نيست. مطمئن باشيد كه همسر شما در باطن خوشحال خواهد شد و در فكر جبران خوبي هاي شما خواهد بود، اگرچه در ظاهر هيچ عكس العملي از خود نشان ندهد. براي آقايان نيز برخي موضوعات از اهميت خاصي برخوردار هستند. براي مثال اكثريت آقايان علاقه و گرايش خاصي به احوالپرسي از والدين خود بويژه اگر بيمار و يا كهنسال باشند، دارند. خانم هاي محترم بايد توجه داشته باشند كه بايد همواره زمينه اين كار را براي آن ها فراهم نمايند و خود نيز همسرشان را همراهي نمايند. اولين پيامد انجام اين كار اين است كه علاوه بر تقويت عشق و علاقه بين شما، همسرتان نيز موضوعاتي را كه براي شما اهميت خاصي دارند، شناسايي نموده و در جهت انجام آن ها براي شما اقدام مي نمايد. كه اين امر به صورت زنجيره وار باعث انجام رفتارهاي محبت آميز از طرف دو نفر خواهد شد و در نهايت باعث گرمي روباط و از بين رفتن كينه و كدورت ها مي شود. علاوه بر موارد ذ كرشده براي هر فردي تفريحات، مراسم سنتي، مراسم مذهبي خاص و برخي ايام و مناسبت ها يادآور خاطرات شيرين گذشته مي باشد. اگر چنانچه همسر شما به اين مراسم حساسيت ويژه اي دارد و براي او اهميت زيادي دارند، بايد هشيار باشيد و سعي كنيد در چنين مراسمي بيشترين ميزان شادي را براي او فراهم نماييد. به طوري كه وجود شما تداعي كننده خاطرات شاد زندگي او باشد. براي مثال سيزده فروردين يكي از اعياد باستاني و به يادماندني ما ايرانيان مي باشد كه به نام روز طبيعت نام گرفته است. اين روز به يادماندني كه معمولا همه خانواده ها در دامن طبيعت در كنار هم جمع مي شوند و مراسم شادي و سرور به پا مي كنند، بايد به عنوان يك خاطره خوب و ماندگار در ذهن ما جاي بگيرد و همواره در طول سال منتظر رسيدن چنين روزي به منظور تجديد قواي روحي و رواني خود باشيم.


  اما متاسفانه هر ساله بعد از گذشت اين روز خانواده هاي زيادي به مراكز مشاوره مراجعه مي كنند كه موضوعاتي بسيار سطحي و پيش پاافتاده باعث ايجاد اختلاف بين آن ها شده است و برخي هم كينه و كدورت زيادي به دل مي گيرند و عقيده دارند كه تا سال آينده كه اين موضوع جبران نشود، حاضر به فراموش كردن آن نيستند. اين فقط يك مورد از موضوعاتي است كه هر ساله ايجاد اختلاف مي نمايد. همه مي دانيم كه در زندگي ما به اندازه كافي از اين مراسم و موضوعات اختلاف برانگيز وجود دارد. اثرات منفي اين مراسم به ويژه زماني پايداتر مي ماند كه براي يكي از زوجين از اهميت خاصي برخوردار بوده باشد. حال يكي از روش هاي تقويت عشق و علاقه و جلوگيري از كمرنگ شدن آن، اين است كه پس از چند سال زندگي مشترك، اين موضوعات حساسيت برانگيز را شناسايي نماييد و سعي كنيد در چنين مراسمي بيش از حد به همسر خود خوش بگذرد، مطمئن باشيد كه نتيجه اين كار باعث مي شود همسر شما نيز موضوعات حساسيت برانگيز شما را شناسايي نموده و سعي خواهد كرد كه زمينه شادي و شعف شما را به وجود بياورد كه نتيجه نهايي آن تقويت عشق و علاقه مي شود.


  و اما روش ديگري كه باعق تقويت عشق و علاقه زوجين مي شود و اثرات آن نيز معجزه آسا است، تعريف و تمجيد از يكديگر در جمع دوستان، اقوام و آشنايان مي باشد. اين روش اثرات بسيار زيادي دارد و با عث تقويت عشق و علاقه و از بين بردن كينه و كدورت ها مي شود.


  در ازدواج زوجين بايد آگاه باشند كه همسرشان داراي هر مقام و درجه اجتماعي هم كه باشد، به تعريف و تمجيد همسرش در جمع نياز دارد. وقتي كه يك مرد از خانه داري، آشپزي و خصوصيات زنانگي همسرش در بين اعضاي خانواده اش تعريف مي كند، علاوه بر اين كه باعث تقويت اين صفات مي شود، عشق و علاقه او را به خود چندين برابر مي كند و كينه و كدورت ها را از بين مي برد كه نتيجه آن مستقيما به خود مرد برمي گردد و منفعتش نصيب مرد خواهد شد. همچنين وقتي كه يك زن از مردانگي، صداقت و رفتارهاي شايسته شوهرش در بين اعضاي خانواده تعريف مي كند، اين رفتارها تقويت مي شوند و در اين جا هم نتيجه آن عائد خود زن مي شود. يعني اين كه با اين رفتارهاي مناسب اولا باعث تقويت عشق علاقه خواهيد شد، ثانيا نتيجه آن به طور مستقيم و يا غيرمستقيم به خود شما برمي گردد.
   

  موضوعات مشابه

  Last edited: ‏15 مارس 2015
  manijeh30 و mania&mina از این پست تشکر کرده اند.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.