1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

هنر تذهیب

شروع موضوع توسط !!!OMID!!! در ‏20 مارس 2015 در انجمن کانال عکس های متفرقه تلگرام

 1. !!!OMID!!!

  !!!OMID!!! کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏5 دسامبر 2014
  ارسال ها:
  2,227
  تشکر شده:
  1,384
  جنسیت:
  مرد
  تذهيب چيست؟

  در فرهنگ هاي فارسي تعريفي دقيق از تذهيب وجود ندارد؛ تعريفي كه ما را به اصل و منشأ اين هنر رهنمون باشد. در برخي از كتابهاي قديمي و اغلب تذكره ها فقط نامي از نقاشان و مذهبان آمده است كه اين براي دريافت معناي تذهيب كافي نيست. در لغتنامه ها، تذهيب را زر گرفتن و طلا كاري دانسته اند، اما اين هم تمام معناي تذهيب نيست. در دايرة المعارف هاي فارسي نيز تعريف هايي از تذهيب آمده است كه به شيوه هاي تذهيب، در يك دوره خاص از تاريخ، تعلق دارد.
  به هر حال تذهيب را مي توان مجموعه اي از نقش هاي بديع و زيبا دانست كه نقاشان و مذهبان براي هرچه زيباتر كردن كتاب هاي مذهبي، علمي، فرهنگي، تاريخي، ديوان اشعار، جنگ هاي هنري و قطعه هاي زيباي خط به كار مي برند. استادان تذهيب اين مجموعه هاي زيبا را در جاي جاي كتاب ها به كار مي گيرند تا صفحه هاي زرين ادبيات جاودان و منتهاي مذهبي سرزمين خود را زيبايي ديداري نيز ببخشند. بدين ترتيب است كه كناره ها و اطراف صفحه ها، با طرح هايي از شاخه ها و بندهاي اسليمي، ساقه، گلها و برگ هاي ختايي، شاخه هاي اسليمي و گلهاي ختايي و يا بندهاي اسليمي و ختايي و... آذين مي شوند.

  پيشينه تذهيب:
  پيشينه آذين و تذهيب در هنر كتاب آرايي ايران، به دوره ساساني مي رسد. بعد از نفوذ اسلام در ايران، هنر تذهيب در اختيار حكومت هاي اسلامي و عرب قرار گرفت و هنر اسلامي نام يافت. اگرچه، چند زماني اين هنر از بالندگي فروماند، اما دگر بار، پويايي خود را به دست آورد. چنان كه در دوره سلجوقي، مذهبان آرايش قرآن ها، ابزار و ادوات، ظرف ها، بافته ها و بنا ها را پيشه خود ساختند و چندي بعد، در دوره تيموري اين هنر به اوج خود رسيد و زيباترين آثار تذهيب شده به وجود آمد. هنرمندان نقاش، صحافان و صنعتگران به خواست سلاطين از سراسر ايران فراخوانده شدند در كتابخانه هاي پايتخت به كار گمارده شدند. بدين ترتيب، آثار ارزشمند و با شكوهي پديد آمد.
  در دوره صفوي، نقاشي، تذهيب و خط در خدمت هنر كتاب آرايي قرار گرفت و آثاري به وجود آمد كه زينت بخش موزه هاي ايران و جهان است. اما، رنج هنرمندان بي ارج ماند و ارزش آنان، در زمان زندگشان، شناخته نشد و هنر نقاشي، به ويژه تذهيب، پس از دوره صفوي از رونق افتاد. اگرچه، هجوم فرهنگ غرب به ايران حركتپيشرو اين هنر را كند ساخت، ولي با زحمت هنرمندان متعهد و دوستداران هنر اين مرز و بوم، شعله هنر تذهيب همچنان فروزان است.

  واژگان تذهيب:
  در تذهيب، به مانند هر هنر ديگر واژگاني وجود دارد كه براي يك تذهيب آموز، آگاهي برآن واژگان ضروري است.
  در واقع ابرك، اسليمي (اسلامي)، بند اسليمي، تاج، ترصيع، ترنج، جدول، ختايي، داغ، دهن اژدر، سرلوحه، سنجاق نشان، شرفه، شمسه، فرنگي، فصالي، كتيبه، كتيبه سرلوحه، كمند زرين، گره، لچك ترنج، لچكي، واگيره و ... اصول مرتبت بر هنر تذهيب هستند.

  ابزارهاي تذهيب:
  نقاشان و مذهبان قديم، خود ابزارهاي كار خويش را آماده مي كردند و در اين زمينه، تجربه ها آموخته بودند. اين تجربه ها سينه به سينه نقل مي شد. اما، بعدها اين روش پسنديده به فراموشي سپرده شد و اكثراً، رموز كار از شاگردان مخفي ماند. چنان كه تا به حال كتابي جامع در اين باره نوشته نشده است.
  براي تذهيب، نياز به اين ابزارها است:
  قلم مو، طلا و نقره، مهره، كاغذ آهار مهره شده، كاغذ پوستي، كالك و يا طرح سوزني، رنگ، پرگار، ترلينگ و خط كش.

  منبع: مجرد تاكستاني، اردشير، شيوه تذهيب، چاپ ششم، سال ١٣٨٦، تهران، سروش (انتشارات صدا و سيما)

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.