1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  اوضاع کار کردن توی ژاپن و ایران
  رد اعلامیه

اینجا کوچه‌هایش بوی طهران می‌دهد

شروع موضوع توسط !!!OMID!!! در ‏9 آوریل 2015 در انجمن کانال عکس های متفرقه تلگرام

 1. !!!OMID!!!

  !!!OMID!!! کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏5 دسامبر 2014
  ارسال ها:
  2,226
  تشکر شده:
  1,386
  جنسیت:
  مرد

  زمانی تهران در اودلاجان خلاصه می‌شد و امروز به آن تهران قدیم می‌گویند، زمانی محله عیان‌نشین‌ها بود و امروز محلی برای زندگی افغانی‌های مهاجر و معتادان!
  amedia_isna_ir_content_1428221677046_011_jpg_4_.jpg
  به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، کافیست از خیابان مصطفی خمینی وارد یکی از کوچه‌های منطقه 12 شوید. اگر اهالی محل، غریبه‌ای را دوربین به دست ببینند حتما به او تذکر می‌دهند که وارد چه محله‌ای شده و باید حواسش را جمع کند! کوچه‌های تنگ، جوی‌های باریک و معماری خانه‌هایی که نشان می‌دهد زمانی درباریان یا وابستگان آنها آنجا زندگی می‌کرده‌اند، شما را یاد ضرب‌المثل "گوهر اگر در خلا بیافتد، همچنان نفیس است" می‌اندازد.
  amedia_isna_ir_content_1428221678528_016_jpg_4_.jpg

  اما حالا برخی از این گوهرها (خانه‌های تاریخی) به محلی برای تولیدی‌های لباس و انبار تبدیل شده و نفس‌های آخر را می‌کشند و روی دیوار آنها شماره‌ تماس برای تخریب خانه هم نوشته شده، برخی کاملا تخریب و برخی هم به هر شکلی مرمت شده‌اند. با این حال زندگی در این کوچه‌ها حتی در تعطیلات نوروز هم جریان دارد. بزازی‌ها، بقالی‌ها، ماست بندی‌ها، کفاشی‌ها و سبزی فروشی‌ها همچنان باز هستند.

  در هر قدمی که برمی‌دارید یک اثری از گذشته می‌بینید که حتی یک لحظه هم به شما فرصت فکر کردن درباره اینکه در چه دهه‌ای زندگی می‌کنید را نمی‌دهد. گذر و بقعه ابوالقاسم عزالدین یحیی(ع) و برج خشتی هشت ضلعی آن متعلق به قرن هفتم هجری است که مثل بقیه بناهای عصر مغول یک گنبد آجری 12 ضلعی هرمی شکل بر بالای آن قرار داشته است. در دوره قاجار اطراف این برج را با کاشی‌های 7 رنگ تزیین کرده بودند. معمار این بنا «دیو حسن» نام داشته است.

  در کنار این امامزاده درخت چنار 900 ساله‌ای وجود دارد که قطرش حدود 7 متر است و ثبت ملی شده و زنان میانسالی که وارد می‌شوند بعد از زیارت درخت وارد صحن بقعه می‌شوند.
  amedia_isna_ir_content_1428221676500_009_jpg_4_.jpg

  سرای کاظمیدر همسایگی غربی امامزاده یحیی، سرای کاظمی قرار دارد که متعلق به فرزند سید احمد خان کاظمی مستوفی - پسر میرزا هدایت خان تفرشی - از ماموران با سابقه دولت بوده است. به نوشته اعتمادالسلطنه، سید احمدخان کاظمی، مستوفیِ اصطبل ناصرالدین شاه بود. این خانه شامل بیرونی، اندرونی، آب‌انبار، مطبخ و اصطبل بوده است. بخش شاه‌نشین این خانه دارای اُرسی‌های زیبایی است.
  سرای کاظمی از سوی شهرداری منطقه 12 مرمت و در حال حاضر به دفتر مدیریت بافت تاریخی تبدیل شده است. طبقه پایین این سرا نیز به موزه مردم‌شناسی و طبقه بالای آن نگارخانه، تماشاخانه و کتابخانه تهران شناسی شده است.

  حمام نوابحمام نواب هم مربوط به دوره صفویه است و محل آن در نقشه‌های طهران به نام گذر حمام نواب ثبت شده و بخشی از فیلم «قیصر» مسعود کیمیایی در این حمام ساخته شده است. این بنا را «سارا سلطان خاتون» و «سارا هاجر خاتون»، دختران فردی به نام نواب ساخته‌اند. حمام نواب در سال 1385 در فهرست آثار ملی ثبت شد. البته بسیاری از گردشگرانی که این منطقه را در یکی از روزهای تعطیل نوروزی برای بازدید انتخاب کرده بودند، پشت درهای بسته ماندند و نتوانستند از آن دیدن کنند، در حالی که بر اساس گفته رییس سازمان میراث فرهنگی کلیه بناهای تاریخی در تعطیلات نوروز می‌بایست تا ساعت 19 گردشگران را می‌پذیرفتند.

  خانه مهرانگیز و کامبیزخانه مهرانگیز و کامبیز نیز به دوره قاجاریه می‌رسد و به خانه «آقا جلال تهرانی» منسوب است. این خانه در کوچه میرزا محمود وزیر است و سریال «پدر سالار» را در آن ساخته‌اند. در حال حاضر این بنا به خانه فرهنگ امامزاده یحیی تبدیل شده و اتاق پذیرایی‌اش با اسفنج پوشانده شده و به نظر می‌رسد مکانی برای بازی کودکان است. حوض وسط حیاط هم کوچک و درهای آن آهنی شده است.
  amedia_isna_ir_content_1428221675611_006_jpg_4_.jpg


  خانه دبیرالملکخانه دبیرالملک که مربوط به «میرزا محمد خان فراهانی»، یکی از مربیان دستگاه مستوفی‌گری قاجاریه و یکی از کارگزاران آن دولت بوده نیز به خانه اسباب بازی منطقه 12 تبدیل شده است!
  amedia_isna_ir_content_1428221673333_003_jpg_4_.jpg


  خانه فخرالملوکخانه فخرالملوک بیش از 120 سال قدمت دارد و معماری آن متعلق به دوره قاجاریه است. این ساختمان به فخرالملوک و نیّرالملوک، دختران میرزامحمود تعلق داشته که دوران نوجوانی‌شان را در آن ساکن بودند و بعد از ازدواج فخرالملوک، او و همسرش خانه را به مدرسه قرآنی تبدیل می‌کنند. این روایت داریوش مصوری است که به همراه شریکش این خانه را خریداری و بعد از 90 درصد بازسازی، به یک رستوران سنتی تبدیل کرده‌اند.

  او بیان می‌کند: شریکم یک شرکت مرمت ساختمان‌های قدیمی دارد و خودم هم کارشناس فرهنگ و هنر هستم. همیشه دوست داشتیم چنین خانه‌ای را بخریم و همچنین جایی راه بیاندازیم. سال 74 مادربزرگ شریکم از این کوچه رد می‌شده که تاج ساختمان نظرش را جلب می‌کند و در حالی که این خانه زباله‌دانی بوده، آن را می‌خرد و سال 87 من و شریکم خانه را از مادربزرگش گرفتیم و به‌نام او در سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی کردیم.

  مصوری می‌گوید: برای بازسازی این خانه 830 میلیون تومان هزینه کردیم و مرمت آن سه سال و هشت ماه زمان برده و سعی کردیم این خانه را کاربردی کنیم.
  اسم رستوران سنتی آنها «نان و نمک فخرالملوک» است و درباره دلیل انتخاب این نام بیان می‌کند: چون فخرالدوله فرد خیّری بوده و در زمان قحطی تهران خیلی به مردم کمک می‌کرده، این اصطلاح ارزشی را انتخاب کردیم. در «نان و نمک فخرالملوک» غذاهای سنتی سرو می‌شود.

  مصوری اظهار می‌کند: از بالاترین مقام‌های رسمی خارجی به این خانه می‌آیند و خودشان می‌گویند که شدیدا احساس آرامش می‌کنند. یکی از مسئولانی که از ایتالیا آمده بود می‌گفت، "من سرداب‌های واتیکان را هم دیدم، حس آرامشی که در سرداب اینجا داشتم مانند حسی است که در سرداب واتیکان داشته‌ام." محبوب‌ترین غذایی که خارجی‌ها در این رستوران انتخاب می‌کنند کباب تابه‌ای و بادمجان شکم پُر است.

  amedia_isna_ir_content_1428221673099_002_jpg_4_.jpg
  رستوران نان و نمک

  amedia_isna_ir_content_1428221673629_004_jpg_4_.jpg
  خانه‌های تاریخی اودلاجان

  amedia_isna_ir_content_1428221675767_007_jpg_4_.jpg
  خانه‌های تاریخی اودلاجان

  amedia_isna_ir_content_1428221677623_013_jpg_4_.jpg
  تهران قدیم

  amedia_isna_ir_content_1428221677951_014_jpg_4_.jpg
  تهران قدیم
   

  موضوعات مشابه

  zm80 از این پست تشکر کرده است.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.