1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  لایی خوردن ستارگان اسپانیایی از ایرانی ها
  رد اعلامیه

لغو تحریم در روز توافق ممکن است یا نه؟ چه تحریم هایی لغو می شود؟

شروع موضوع توسط !!!OMID!!! در ‏4 مه 2015 در انجمن اخبار و مطالب گوناگون خبری تلگرام

 1. !!!OMID!!!

  !!!OMID!!! کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏5 دسامبر 2014
  ارسال ها:
  2,226
  تشکر شده:
  1,386
  جنسیت:
  مرد
  زمان انتشار خبر: یک شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۵
  آقایان بهشتی پور و جبرائیلی در برنامه «تیتر امشب»:  awww.irinn.ir_sitefiles_13940214__D8_B3_DB_8C_D8_A7_D8_B3_DB_8fccb362e8628d6a4acbe90f1eafb3e73.jpg
  آقایان دکتر حسن بهشتی‌ پور و سید یاسر جبرائیلی از دو دیدگاه مخالف به بررسی بیانیه سوئیس و روند مذاکرات هسته‌ ای ایران و ۱+۵ پرداختند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسن بهشتی‌ پور و سید یاسر جبرائیلی، یکشنبه شب در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر درباره موضوع مذاکرات هسته‌ ای مناظره کردند.

  در این برنامه که از ساعت 22 و 15 دقیقه از شبکه خبر پخش شد، دو کارشناس مزبور گذشته و آینده روند مذاکرات هسته ای را بررسی کردند.

  دانلود
  مجری با اشاره به جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا، که گفته است تحریم ها علیه ایران به صورت تدریجی لغو خواهد شد، این موضع گیری را در تقابل با خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات دانست و دیدگاه آقای بهشتی پور را جویا شد.
  آقای بهشتی پور در این باره روند خبررسانی کنونی غرب درباره مذاکرات هسته ای ایران و شش کشور را هجمه رسانه ای غرب به ویژه رسانه های آمریکایی دانست و آن را رویه همیشگی این کشورها دانست.
  *آنها (رسانه های آمریکایی و غربی) درباره یک موضوع نه به کل دروغ می گویند چون رسوا می شوند و نه اینکه تمام حقیقت را بیان می کنند، چون در آن صورت چیزی برای تبلیغ برایشان باقی نمی ماند.

  + می بایست این سوال را پرسید که آیا اگر آنچه وزیر خزانه داری آمریکا گفته است، درست باشد، آنها چه کاری می خواهند صورت دهند. این موضوع در دو ماه آینده در خلال مذاکرات روشن شده است.

  *در بیانیه سوئیس تاکید شده است همه مذاکرات لغو خواهد شد، اما آنچه اهمیت دارد چگونگی این تحریم ها لغو می شود.


  آقای جبرائیلی هم در پاسخ با همین سوال به بررسی چرایی ورود ایران در مذاکرات با 1+5 پرداخت و گفت: ما از آنجا که عضو پیمان ان پی تی هستیم، پذیرفته ایم و تعهد داده ایم که سلاح نسازیم. طرف های غربی ما را متهم کردند که ما فعالیت غیر صلح آمیز داریم. ما برای رفع اتهام ها قبول کردیم مذاکره کنیم. مذاکراتی برگزار شده است. اینکه دولت یازدهم چرا وارد مذاکره با دولت آمریکا شد، بر اساس چند پیش فرض صورت گرفت. اینکه مشکلات اقتصادی کنونی را ناشی از تحریم ها وضع شده علیه ایران دانست. دوم اینکه مهم ترین این تحریم ها از طرف آمریکا وضع شده است. سوم پیش فرض اینکه ما می توانیم برویم با آمریکا، از اصطلاح کدخدا استفاده کردند، مذاکره کنیم، و اعتمادسازی کنیم.

  * معنی اینکه آنها می گویند ما تحریم ها را روز توافق لغو نمی کنیم، چیست؟ معنی آن را آقایان ظریف و عراقچی بارها گفته اند و تائید کرده اند که در روز امضای توافق، تحریمی لغو نخواهد شد و قرار است یک سری اقداماتی را ما در عرصه عمل انجام دهیم، یعنی تعهداتمان را بر اساس پیمان اقدام مشترک داده ایم، انجام دهیم و از تعداد سانتریفیوژهایمان کم کنیم.

  *آنچه آقای جک لو می گوید و آنچه دوستان خودمان می گویند، با خطوط قرمز سازگاری ندارد و ما یک سری کارها را روی زمین انجام می دهیم و آنها یک کارهایی را روی کاغذ انجام می دهند. البته معلوم نیست آنها چه کار می خواهند صورت دهند، این کاری که آنها روی کاغذ می کنند، قطعا برداشتن تحریم ها نیست تا برسیم به روز اجرای توافق.

  *آقای دکتر روحانی هم خودشان گفتند ما چهار مرحله داشتیم: روز توافق ژنو، بیانیه لوزان، امضا و اجرا. بین امضا و اجرا فاصله است. فاصله این است که ایران بیاید همه تعهداتی را که داده است انجام دهد، آژانس بیاید تائید کند، آژانس که تائید کرد ایران همه تعهداتش را انجام داده است، اینها بیایند به تعهداتشان عمل کنند.


  بهشتی پور:
  *تحریم هایی که وضع کردن آنها شش سال طول کشیده است، وقتی اعلام می کنیم از امشب لغو می شود، برای اجرایی شدن آن می بایست کارهایی صورت بگیرد. آنها میلیون ها دلار صرف کردند تا بانک هایشان را توجیه کنند که چطور جلوی دور زدن های ایران را بگیرند. یک و نیم سال فقط معطل همین موضوع بودند. بعنی تنظیم برنامه هایی که بتوانند این تحریم ها را به واقع عملی کنند. این فقط بخشی از جریان است که من به آن اشاره می کنم. واقعیت این است که برای لغو تحریم هایی که شش سال وضع شدن آنها زمان برده است، لازم است که برنامه ای اتنظیم شود.

  جبرائیلی:
  با توجه به امضای توافق ژنوکه در آذر ماه 1392 بوده، یک ماه بعد از آن، رئیس جمهور آمریکا تحریم ها را لغو کرد، بنابراین می شود با یک دستور آنها را لغو کرد.

  بهشتی پور:
  * دستور لغو (با حکم رئیس جمهور آمریکا در آن زمان) صادر شد، اما اجرایی شدن آنها زمان بر بود. اکنون نیز در یک نشست و برخاست می توانند بگویند تحریم ها لغو است، اما اجرایی کردن آن زمان می برد، چرا که بانک های طرف حساب ایران اقداماتی صورت دادند که ظالمانه هم بوده تا این تحریم ها وضع شود؛ حال برای برداشته شدن آنها هم می بایست اقداماتی صورت گیرد.

  مجری: آیا به نظر شما منظور آقای لو هم همین بوده است یا نه؟ یعنی اینکه این تحریم ها لغو می شود، اما ساز و کار اجرایی آن طولانی خواهد بود؟


  بهشتی پور: این تفسیر صحبت های وزیر خزانه داری آمریکاست. جک لو رندانه و رسانه ای درباره این موضوع نظر می دهد تا از این فضا به سود خودش بهره برداری کند.

  * برای لغو تحریم ها می شود یک شبه تصمیم گرفت، اما برای عملیاتی کردن لغو آن، سه ماه تا شش ماه دست کم زمان نیاز است.

  * از نظر روانی، اعلام لغو تحریم ها بر بازار بسیار سریع و مثبت خواهد بود. چون اعلام می کنند اصل تحریم ها لغو، اما اجرای آن سه ماه یه شش ماه طول می کشد.

  *نکته دیگر اینکه طرف ایرانی هم می باید مجموعه اقداماتی را صورت دهد که بلافاصله نمی تواند انجام دهد. از جمله اینکه اکسید کردن اورانیوم شش ماه زمان می برد. جمع آوری سانتیفیوژها زمان بر است. این مجموعه باید با هم هماهنگ باشند، یعنی همزمان. همچنان که در قبال توافق ژنو هم این کار صورت گرفت. همان طور که آزاد کردن دارایی های ایران را آنها در هشت مرحله صورت دادند، برای این بود که ما اکسید کردن اورانیوم را در هشت مرحله (هماهنگ) صورت دادیم. اینها موارد متقابل بوده است.

  جبرائیلی:
  هم در مقدمه توافق ژنو و هم در بیانیه سوئیس گفته اند که 1+5 و آمریکا تحریم ها مرتبط با هسته ای علیه ایران را می خواهند لغو کنند. این تحریم ها کدام است؟ ساختار تحریم ها در نظام سیاسی آمریکا یک ساز و کاری داشته است. آنها در قوانین مختلف ایران را تحریم کرده اند. یکی از قوانین و ساز و کار در آمریکا در این زمینه به «سیسادا» مشهور است.

  * فرمان های اجرایی رئیس جمهور آمریکا نمی تواند مستقیم تحریم صادر کند. رئیس جمهور آمریکا می گوید بر اساس قانون سیسادا یا قانونی دیگر، تشخیص می دهم ایران در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار گیرد، از آن جهت تحریم هایی که شامل حال آن کشورهای آن فهرست می شود، علیه ایران وضع می شود.

  * در مقدمه تحریم ها اعلام کرده اند چرا این تحریم ها وضع می شود. می گویند ایران فعالیت های حمایت از تروریسم دارد؛ موشک های بالستیک توسعه می دهد؛ سلاح های کشتار جمعی دارد؛ برنامه هسته ای دارد و علل دیگر. سپس در بخشی جدا بندهای تحریم ها اعلام کرده اند. سپس در بخش 401 آن، به رئیس جمهور اختیار داده اند؛ یکی در قالب تعلیق، دیگری به صورت لغو (یا termimate).


  *لغو به این صورت است که رئیس جمهور می بایست اقرار و تائید کند که ایران دیگر از تروریسم حمایت نمی کند، موشک های مختلف را تولید نمی کند. در عمل اگر بخواهد این تحریم ها لغو شود، می بایست دیگر نگرانی های آمریکا نیز لغو شود.

  * در حالی که گفته شده است تحریم های هسته ای علیه ایران لغو می شود، در نظام تحریم های آمریکا هیچ تحریم هسته ای علیه ایران وجود ندارد که بخواهند آن را لغو کنند. در واقع همه تحریم ها مد نظر آنان است که لغو آنها به تامین همه خواسته های آمریکا در قبال ایران مربوط و مشروط است.

  * چرا طرف ایرانی مثل طرف آمریکا نمی آید بگوید که من در مذاکرات دارد این امتیازات را می دهد و در ازای آن، دقیقا تحریم های مثلا نفتی از این قانون سیسادا لغو می شود؟


  بهشتی پور:

  * من از طرف دولت صحبت نمی کنم که بخواهم درباره آن توضیح دهم. دولتی ها خودشان مسئول اند. من از منافع ملی کشور دفاع می کنم و فهم خودم را از این متن بیان می کنم.

  * درک درست از متن مهم است و آن به درست بودن اطلاعات ما بستگی دارد.

  * در آمریکا رئیس جمهور می تواند راسا تصمیم بگیرد که منافع ملی ما اقتضا می کند که (مثلا) کوبا را تحریم کنیم و این را انجام می دهد و مورد آن را هم دقیق می گوید و به عنوان فرمان اجرایی رئیس جمهور اجرا می شود. در ضمن فرمان هایی از رئیس جمهور نیز وجود دارد که متکی به قانون هایی است.

  * مهم این است که بدانیم رئیس جمهور آمریکا قدرت وضع تحریم دارد که تا کنون درباره کشورهای مختلف از جمله ایران وضع کرده. نکته دوم اینکه لغو فرمان رئیس جمهور نیز با خود رئیس جمهور است. یعنی اینکه بر اساس قانون اساسی آمریکا، کنگره نمی تواند تحریم هایی را که رئیس جمهور وضع کرده است، لغو کند.

  * از سال 1358 تا کنون آمریکا در قانون های مختلف چه در قالب فرمان رئیس جمهور، چه تصویب کنگره، تحریم هایی علیه ایران وضع کرده است. ما نمی خواهیم وارد همه آن تحریم ها شویم. می بایست تفسیر درستی از موضوع تحریم ها داشته باشیم. تفسیر آقای جبرائیلی و دوستان همفکر ایشان این است که تحریم های هسته ای آن تحریم هایی است که به بهانه هسته ای وضع کرده اند. اما تفسیر من این است که این محدود کردن قضیه است. ما 18 ماه است داریم مذاکره می کنیم که این تحریم ها لغو شود. در بیانیه لوزان هم من خواندم که به صراحت می گوید که «تضمین کند تمام تحریم ها لغو شود.» اگر قرار باشد فقط 5 تحریم لغو شود، در آن صورت کل بیانیه لوزان هم در هواست!؟!

  * از نظر تحلیل محتوای متن می بایست بگویم منظور از لغو تحریم های هسته ای این است که اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران درباره فعالیت های هسته ای اش می بایست صورت دهد تا تحریم ها لغو شود؛ تحریم هایی که تیر ماه مشخص می شود که دقیقا چه تحریم هایی خواهد بود؛ نه اینکه بیایند بگویند فقط 5 تحریم که مربوط به هسته ای از 25 مورد تحریم لغو شود!

  awww.irinn.ir_sitefiles_13940214__d8_b3_db_8c_d8_a7_d8_b3_db_80f177aa9cff6ddab773002c7bce7d611.jpg
  جبرائیلی: پس هنوز مشخص نیست چه تحریم هایی لغو می شود؟


  بهشتی پور: دقیقا! باید تحریم ها لغو شود. من از روی بیانیه خواندم که باید تمام تحریم ها لغو شود. اینکه این تحریم ها کدام تحریم هاست و چگونه لغو شود، قرار است در 3 ماه آینده درباره همین موضوع بحث شود.

  جبرائیلی:

  *باید با ملت صریح باشیم. روزنامه های حامی این توافق، فردای توافق اعلام کردند پایان 35 سال تحریم هواپیما. الان است که شرکت های هواپیمایی بیایند به ما هواپیما بدهند. در صورتی که مقامات هواپیمایی خودمان اعلام کردند که مجوز تعمیر را گرفته ایم.

  * البرادعی در خاطراتش درباره لیبی گفته بود. اینکه برخی ها درباره دوره پسا تحریم بگویند. تبریک بگویند. همان طور که پس از توافق ژنو برخی ها گفتند ما این مبلغ کلانی را که به صورت نقدینگی وارد کشور می شود چگونه مهار و مدیریت کنیم، درست نیست. نمی بایست مطالبی را بیان کنیم که با واقعیت متفاوت است و مردم وقتی با واقعیت رو به رو می شوند این موارد را نمی پذیرند.


  * این بحث ها در راستای منافع ملی است. آقای زنگنه هم رندانه گفته اند که «به عللی که نمی توانم بگویم، لغو تحریم ها تاثیری نداشته است»؛ خود مردم به خوبی می دانند که در این مدت پس از توافق چه فضایی ایجاد شده. برخی چیزها در روند مذاکرات وجود دارد که نمی شود مشتمان را بازکنیم و بگوییم چه اتفاقی دارد می افتد. بعد از اینکه مذاکرات تمام شد، می گویند که جریان چه بوده است. مردم از اثر به موثر پی می برند؛ که آیا مذاکرات و لغو تحریم ها موثر بوده است یا نه.

  * درباره حوزه پتروشیمی جالب است بگویم تا پیش از این هم ما قبلا هم صادر می کردیم و اکنون هم صادر می کنیم. اما تا پیش از لغو تحریم ها مجبور بودیم تحریم ها را دور بزنیم و با خیلی کلک صادر می کردیم. اما دیگر نیازی به کلک نیست و خیلی کار را رو انجام می دهیم و هزینه هایمان کاهش یافته است. متاسفم که نمی توانم آمار دقیقی ارائه کنم. به نطرم نباید عجله کنیم و می بایست اجازه دهیم تا تیر ماه وضع روشن تر شود.

  * مثال لیبی به هیچ وجه مثال درستی نیست. لیبی کشوری 6 میلیونی بوده که همه آنچه را داشته تحویل داده بود و دست هایش را بالا برده بود. اما کشور ما کشوری 75 میلیونی است که سال هاست در مقابل زورگویی ها مقاومت کرده است. لیبی قابل مقایسه با ما نیست.

  جبرائیلی:

  * آنچه کنگره می گوید به ما ارتباطی ندارد. از نظر ما قانون های تحریمی مختلفی که علیه ما تصویب کرده، هسته ای است و می بایست لغو شود.
   

  موضوعات مشابه

 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.