1. بالاخره صندلی داغ برای کاربران ، این ماه برگذار شد!
  صندلی داغ آبان ماه ۹۵ رو هلیا با نام کاربری ( haleya ) مهمان این برنامس!
  برای اطلاعات بیشتر حتما به صندلی داغ در موضوعات آزاد سر بزنید.
  رد اعلامیه

عوامل مؤثر در رضایت جنسی

شروع موضوع توسط بازرس کل در ‏23 آوریل 2016 در انجمن مشاوره زناشویی

وضعیت موضوع:
منتظرمدیریت قبل از نمایش عمومی.
 1. بازرس کل

  بازرس کل عضو تیم مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏3 مه 2015
  ارسال ها:
  2
  تشکر شده:
  10,000,003
  عوامل مؤثر در رضایت جنسی
  شرایط رضایت در یک رابطه جنسی به شرح زیر است (کاچرن و بیگلی[1]، 2001):

  1- هر دو طرف کاملا هشیار باشند.

  2- هر دو طرف به طور برابر آزادی عمل داشته باشند. عاری از هر گونه اجبار و تحمیل باشد.

  3- هر دو طرف آشکارا از قصد و نیت خود آگاهی داشته باشند و درباره قصد خود با یکدیگر گفتگو کرده باشند.

  در مطالعه ای رحیمی‌و شمس(1386) با موضوع بررسی فاکتورهای مهم در بهبود روابط جنسی همسران نشان دادند که ارتباط کلامی و ارتباط زناشویی مطلوب و احساس خوشبختی با روابط جنسی رابطه معنی دار و افزایش سن، طول مدت زندگی، تعداد فرزندان، روابط زناشویی کمرنگ تر و احساس رضایت جنسی زنان کمتر شده‌است( نقل از شاه سیاه، جان نثار و عبداللهی، 1390). رزن و بچمن(2008) بیان می‌کند مجموعه ای از عوامل شامل خصیصه های فردی و بین فردی بر رضایت جنسی تأثیرمی‌گذارند.این عوامل عبارتنداز: دانش جنسی، نگرش ها و باورها، کیفیت رابطه زوجین، عوامل جسمانی، نگرانی از عملکرد، بازخوردهای خانواده.

  نگرش جنسی ناصحیح، به عنوان یکی از مولفه های اساسی روان شناختی در مشکلات جنسی معرفی شده‌است( بشارت، 1377؛ یوسفی، 1384). نگرش ها در نحوه کسب اطلاعات و نوع شکل گیری باورهای شخص درباره مسائل جنسی و فعالیت جنسی تأثیر دارد. با توجه به اینکه مهمترین خاستگاه نگرش ها، فرهنگ کلی حاکم بر جامعه است، بنابراین عوامل اجتماعی، فرهنگی و دینیمی‌تواند در ایجاد مشکلات مختلف جنسی تأثیر گذار باشد( ایازی، 1382). ترودول[2](2002) یکی از مواردی را که در رابطه با مسائل جنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، تغییر نگرش افراد به مسائل جنسی معرفی کرده و بیان می‌کند افراد ابتدا در کودکی یاد می‌گیرند که گناه و شرم را با رابطه جنسی تداعی کنند و این سهم مهمی‌در اختلالات جنسی دارد. برخی از نگرش های نادرست در مورد رابطه جنسی به خصوص در فرهنگ ایرانی عبارتند از: زن نباید در رابطه جنسی پیشقدم شود، زنان آبرومند نیازهای جنسی خود را نزد همسرشان فاش نمی‌کنند، مرد همواره به رابطه جنسی علاقمند است، همه تماس ها جنسی است، مرد واقعی کسی است که رابطه جنسی برقرار کند(اولیاء، 1390؛ هاید، 1384). رویکرد آیین اسلام متفاوت با این نگرش ها است.مکتب اسلام با وجود همۀ تأکیدهایی که بر عفت ورزی زنان دارد، حیای بیجای آنان را مورد نکوهش قرار داده است و معتقد است این حیا از منزلت زن نزد شوهر می کاهد. از پیامبر اسلام (ص) نقل شده که فرموده اند: بهترین زنان شما زن با عفتی است که به آمیزش با شوهر تمایل بسیار داشته باشد. هم چنین این پندار که زن نباید در رابطه جنسی پیشقدم شود و تمایل به آن نشان دهد با توجه به مکتب اسلام پندار غلطی است که هیچ ریشه ای در مکتب اسلام ندارد. احادیث نشان می دهد که زن و مرد هر دو از رابطه جنسی بهره برده و ارضا شوند و این رابطه، یک رابطه یک طرفه نیست( مهدوی و نسیمی، 1387).

  عامل سن زوجین از جمله عوامل تأثیرگذار در روابط جنسی می‌باشد. به طوری که اوج تمایلات جنسی در مردان بین سنین 15 تا 20 سالگی و در زنان سن 35 سالگی است. دفعات برقراری رابطه جنسی نیز در مردان جوان بیشتر از زنان جوان است و در سن 30 سالگی در هردو جنس برابر می‌شود(شمس مفرحه، 1381). شیرمحمدی(1383؛ به نقل از شاه محمدی، 1386) عقیده دارد میل جنسی با افزایش سن تغییر می‌کند و همسران میل جنسی متفاوت از هم پیدا می‌کنند، سپس این عدم توافق در فعالیت های جنسی میان همسرانی که تفاوت سنی دارند به نارضایتی منجر می‌شود. با بالا رفتن سن،فقدان استروژن[3] که ممکن است ناشی از بیماری پزشکی یا طبیعی(یائسگی) باشد، به بازداری سایق جنسی و ادراک جسمی کمک می‌کند؛ فقدان آندروژن[4] که ناشی از شیمی درمانی یا برداشتن تخمدان[5] است، ممکن است به وخیم تر شدن این امر بیانجامد. انحطاط اندام های حسی پس از یائسگی ممکن است به کاهش بیشتر پایه های لیبیدو منجر شود(سندز و اشتاد[6]، 1995؛ به نقل از پوراکبر، 1389).

  از دیگر عوامل مؤثر بر بروز رضایت جنسی عوامل فرهنگی حاکم بر جامعه و خانواده است. باورهای فرهنگی نادرست مانند مفعولیت زنان، برتری جنس مرد بر زن، اثبات مردانگی با پرخاشگری جنسی و ... از جمله عواملی هستند که منجر به ناساگاری و ناهماهنگی بین زوجین می‌شود(ادهمی، 1370، به نقل از متقی،1388؛ شمس مفرحه،1381). در فرهنگ کشورهای غربی ازدواج غالبا بر مبنای عشق و پس از یک دوره آشنایی انجام می‌گیرد در حالیکه در کشورهای اسلامی‌سنتی، این امر توسط خانواده ها صورت می‌گیرد؛ بنابراین رضایتمندی جنسی در کشورهای اسلامی‌ممکن است با کشورهای غربی تفاوت داشته باشد(کوادر، دسیلوا، مارتین و مراد[7]، 2005). در بیشتر کشورهای اسلامی، غالبا مردها در رابطه جنسی پیش قدم هستند(لامنو همکاران، 2006). تأکید بسیاری بر نقش نگرش های خانوادگی در طی دوران کودکی در ایجاد عقاید و افکار بعدی مرتبط با جنسیت شده‌است. اعتقاد بر این است که نگرش های والدین در مورد فعالیت جنسی و نقشهای جنسیتی، راهبردهای فرزندپروری و روابط کلی خانوادگی در دوران بزرگسالی بر نظام های عقیدتی شخص که اعتبار صوری بسیار زیادی دارد تأثیر خواهند گذاشت در حالی که شناخت این تأثیرات ممکن است در شناسایی افکار و نگرش های ناسازگارانه خاص سودمند باشد، اما گذشته را نمی‌توان تغییر داد و درمان باید بر بازسازی تأثیرات شناختی منفی و فعلی تأکید کند(هیبرل[8]، 1983؛ به نقل از اولیاء،1390).
  از طرفی از نقش منفی داستانهای جنسی نمی توان چشم پوشی کرد. یک داستان جنسی می توان تاثیر منفی بر زندگی زناشویی و جدایی از واقعیت زوجین و لطمه به روابط آنها وارد نماید.  [1] Cochran & Beeghley

  [2]Trudle

  [3]Estrogen

  [4] Androgen

  [5]Ovariectomy

  [6]Sands & Studd

  [7]Quadr, De Silva, Martin & Murad

  [8]Heaberle
  کاربران با کلمات زیر این صفحه را یافته اند: داستان جنسی. سوء اثر داستانهای جنسی . رضایت جنسی زوجین
   

  موضوعات مشابه

 2. fire boy

  fire boy کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏9 اکتبر 2013
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  254
  جنسیت:
  مرد
وضعیت موضوع:
منتظرمدیریت قبل از نمایش عمومی.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.