1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

کاربرد میکرو فیلتراسیون در پیشگیری از گرفتگی ممبرين

شروع موضوع توسط novinmarketing در ‏2 ژوئیه 2016 در انجمن رشته های علوم تجربی

 1. novinmarketing

  novinmarketing کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏23 ژوئن 2016
  ارسال ها:
  163
  تشکر شده:
  11
  جنسیت:
  زن
  عمران سازان مهاب – کاربرد میکرو فیلتراسیون در پیشگیری از گرفتگی ناشی از مواد کلوئیدی و ذرات معلق بر روي ممبرين – استفاده از یک فیلتر کارتریج با اندازه منافذ کم‌تر از ۱۰ mµ، به‌عنوان حداقل پیش‌تصفیه لازم، برای هرسیستم اسمز معکوسی پیشنهاد می‌گردد. این سيستم یک بخش ایمنی برای محافظت از ممبرین ها و پمپ فشار بالا در برابر ذرات معلق می‌باشد. معمولاً آن‌را در آخرین مرحله از پیش تصفیه قرار می‌دهند. توصیه می‌شود که اندازه منافذ ۵ mµ باشد. استفاده از پیش فیلتراسیون بهتر، موجب کم‌تر شدن تعداد شستشوهای لازم برای ممبرین RO می‌شود. اگر احتمال ابتلا به گرفتگی با سیلیس کلوئیدی و یا سیلیکات‌های فلزی وجود داشته باشد، استفاده از فیلتر کارتریج با اندازه‌ منافذ ۱ تا ۳ mµ توصیه می‌گردد. نرخ شدت جریان در این فیلتر باید مطابق با توصیه سازنده باشد و قبل از این‌که مقدار افت فشار از حد مجاز فراتر رود، باید تعویض گردد، اما حداقل هر ۳ ماه یک‌بار.

  کاربرد میکرو فیلتراسیون در پیشگیری از گرفتگی ممبرين
  aosmahabco.com_wp_content_uploads_2015_01__DA_A9_D8_A7_D8_B1_D6ddf7be7df7d11fa4cd735a1c28dd60a.jpg
  کاربرد میکرو فیلتراسیون در پیشگیری از گرفتگی ممبرين
  استفاده از فیلترهایی که قابلیت شستشوی سریع و معکوس را دارند (Back flushable هستند) به‌عنوان فیلترهای ایمنی نهایی، معمولاً توصیه نمی‌شود، چون اگر مکانیسم شستشوی سریع در آن‌ها دچار ایراد شود و یا بازدهی آن پایین آمده باشد، و یا احتمال لای‌گرفتگی با مواد بيولوژيكي(bio fouling) زیادتر باشد، احتمال دستیابی به عملکرد موفق کم می‌گردد. فیلترهای دارای منافذ ریز و با قابلیت شستشوی سریع و معکوس مانند فيلتر شنی می‌توانند بر روی جریان بالادستی فیلترهای کارتریج، به‌منظور حفاظت از آن‌ها نصب گردند. به‌هر حال آن‌ها جایگزینی برای کارتریج‌ نمی‌باشند.

  فیلتر کارتریج چیست؟
  فیلتر کارتریج باید از ماده‌ی مصنوعی غیرقابل تجزیه‌ای ساخته شود (مثلاً نایلون و یا پلی‌پروپیلن) و مجهز به دو فشار‌سنج باشد تا اختلاف فشار قبل و بعد آن را، و در نتیجه مقدار گرفتگی آن ‌را نشان دهد. بررسی منظم کارتریج‌های مورد استفاده، اطلاعات مفیدی در مورد احتمال لای‌گرفتگی و تعداد شستشوهای مورد نیاز، ارائه می‌دهد.

  اگر اختلاف فشار در فیلتر به‌سرعت افزایش یابد، مشخص می‌شود که ممکن است مشکلاتی در آب خام یا فرآیندپیش‌تصفیه وجود داشته باشد. در اين شرايط این فیلتر درجه‌ای از حفاظت کوتاه‌مدت را برای ممبرین‌ها فراهم می‌کند تا زمانی‌که اقدامات اصلاحی انجام گردد.

  تعویض فیلترهای کارتریج بیش‌تر از هر ۱ تا ۳ ماه یک‌بار، معمولاً نشان دهنده‌ی وجود یک مشکل در مرحله پیش تصفیه می‌باشد. به‌هرحال وجود فیلتر کارتریج، به‌معنی وجود داشتن یک جزء اصلی برای حذف مقادیر بالایی از مواد جامد معلق قابل فیلتر شدن نمی‌باشد. این امر نه تنها موجب استفاده ناکارآمد از فیلترهای نسبتاً گران می‌شود، بلکه احتمال خرابی زودهنگام ممبرين ها نیز به‌دلیل شانس فراوان وجود برخی از مواد ناخواسته وجود دارد. یک رویکرد جایگزین، استفاده از یک کارتریج دوم با منافذ بزرگ‌تر در جریان بالادستی می‌باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://osmahabco.com/ مراجعه نمایید.
   
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.