1. بالاخره صندلی داغ برای کاربران ، این ماه برگذار شد!
    صندلی داغ آبان ماه ۹۵ رو هلیا با نام کاربری ( haleya ) مهمان این برنامس!
    برای اطلاعات بیشتر حتما به صندلی داغ در موضوعات آزاد سر بزنید.
    رد اعلامیه

حد شوخی کردن...

شروع موضوع توسط sara1 در ‏17 آگوست 2016 در انجمن احاديث و سخنان بزرگان دين

1. sara1

sara1 کاربر تایید شده

البته شوخی کردن، مرزهایی دارد که نباید از آن تجاوز کرد. یکی این است که از مرز حق و صداقت خارج نشود. شوخی نباید به باطل کشیده شود ویا آلوده به دروغ و ... گردد. به پیامبر خدا ص با تعجب عرض کردند: شما با ما شوخی می کنید؟ حضرت فرمودند:«ولی جز حق نمی گویم».
    در جایی حضرت تصریح می کند که:
    من اگرچه با شما شوخی میکنم، ولی جز حق نمی گویم.

مرز بعدی این است که شوخی نباید به دشنام ،آلوده باشد. امام باقر ع میفرماید:
    خداوند -عزوجل- کسی را که در جمع، بدون دشنام دادن ،شوخی می کند، دوست می دارد.
    مرز سوم این که شوخی نباید از راه تمسخر دیگران صورت گیرد.ممکن است برخی از راه برداشتن وسایل دیگران با آنان شوخی کنند و از راه ترساندن آنان، خودشان بخندند. در چند مورد نقل شده که اصحاب پیامبرخدا ص این گونه شوخی کردند و حضرت ، ناراحت شده، آنان را از این گونه شوخی کردن برحذر داشتند.
    مرز چهارم، شوخی با نامحرم است. شوخی با نامحرم، زمینه را برای گناه فراهم میسازد؛ از این رو باید از آن پرهیز کرد.
    اگر هزینه یک شوخی، ارتکاب گناه باشد،ارزش آن را ندارد که انجام شود. ابوبصیر می گوید: در کوفه به زنی قرآن می آموختم. روزی با وی شوخی کردم. وقتی خدمت امام باقر رسیدم، مرا سرزنش کردند و فرمودند:«دیگر این کار را تکرار نکن».
    مرز پنجم،کثرت شوخی وخنده است. هرچیزی واز جمله شوخی وخنده ، اگر از حد خود بگذرد، پیامدهای ناگواری خواهد داشت. قهقهه زدن و خندیدن زیاد، موجب قساوت قلب و مردن دل می گردد و هیبت و وقار انسان را از بین می برد.

danial07 و بی دل از این پست تشکر کرده اند.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.