1. بالاخره مسابقه کاربر برتر با جوایز ارزشمند برای فعالترین کاربران!
  هر ماه ربع سکه بهار آزادی و چندین فلش مموری به کاربران برتر به انتخاب شما!
  برای اطلاعات بیشتر حتما به انجمن مسابقات و جوایز سر بزنید.
  رد اعلامیه

آیاتی از قرآن که اشاره به مسائل علمی تازه کشف شده دارند

شروع موضوع توسط tanha1368 در ‏2 سپتامبر 2016 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. tanha1368

  tanha1368 کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏1 ژانویه 2016
  ارسال ها:
  141
  تشکر شده:
  248
  قرآن کتاب انسان ساز بوده و رسالت اصلی او تربیت الهی انسانها و رشد آنان است، بر این اساس قرآن یک کتاب علمی نیست که به حل و تبیین مشکلات علمی (به معنای خاص آن که علوم تجربی هستند) بپردازد ولی در عین حال قرآن که سخن خداوند است و از هیچ جهتی باطل به او راه نمی یابد، به صورت ضمنی بعضی از گزاره های علمی را تبیین کرده است که امروزه بیانگر یکی از وجوه اعجاز قرآن کریم است و کاملاً علوم روز با آن مطابق هستند.

  اکنون تنها چند نمونه از این گزاره های علمی را بیان می کنیم و برای پاسخ کاملتر به کتب مفصل ارجاع می دهیم:

  1- سوره لقمان آیه 10 و سوره رعد آیه 2 اشاره به «جاذبه عمومی بین اجرام آسمانی» دارد.

  2- سوره "یس" آیه 38 اشاره به حرکت خورشید و داشتن مستقر و محل معین دارد و امروزه حرکت خورشید به سوی یک محل کاملاً مشخص به نام آپکس [1] خورشیدی نزد ثابت "نسر واقع" [2] (آلفا lira ) که در حدود 19 کیلومتر در ثانیه حرکت به آن سو دارد، امری اثبات شده است.

  3- سوره فاطر آیه 9 و روم آیه 48 و اعراف آیه57 اشاره به «ابرها و رابطه آنها با باد» شده است که دریافتهای جدید علمی با آن مطابق است و در سوره رعد آیه 12 و اعراف آیه57 از «ابرهای زایا و آبستن» سخن به بیان آمده است که امروزه نیز این امر ثابت شده که بعضی از ابرها بارور نیستند و به علت نداشتن هسته انجماد باران زا نمیباشند. این گونه از ابرها را سترون مینامند. بشر توانسته است با ریختن مواد مختلفی بر روی ابرهای سترون که نقش هسته انجماد و یا ایجاد هسته انجماد را ایفا میکنند، این ابرها را بارور نماید و از آن باران بگیرد.

  4- سوره نور آیه 43 تناسب منطقی بین تکوین ابرهای گرانبار از باران و تگرک و تولید صاعقه را بیان می کند.

  5- سوره انبیاء آیه 30 خلقت هر چیز زنده و سوره نور آیه 45 خلقت همه جنبندگان را از آب می داند که کلمه «ماء» را بکار برده است، اینکه منشأ حیات آب بوده است، از مسلمات علوم امروزی است و این درحالی است که در عصر نزول قرآن اساطیری در مورد منشأ حیات معروف بوده اند که قرآن به هیچ کدام از آنها اشاره نمی فرماید.

  6- در سوره طه آیه 53 اشاره به «تولید مثل با لقاح نباتات» دارد و مسئله «زوجیت گیاهان» را در سوره رعد آیه 35 (و سوره یس آیه 36) هم اشاره کرده است.

  7- قرآن کریم «منشأ حیوانات» را نطفه نر و ماده می شناساند و در آیات 45 ـ 44 سوره نجم آن را تذکر می دهد .

  8- در آیات 68 و 69 سوره نحل راجع به« زنبور عسل» نکات زیبا و بدیعی را بیان می کند و به فرمانِ راه سپردن، بر طرق پروردگار اشاره شده است و اکنون ما در یافتهایم که زنبورهای عسل با سازمان عصبی خارق العاده شان که مبنای رفتار آنهاست و با نوعی حرکت خاص که رقص زنبور نامیده شده، وسیله ارتباط با هم را فراهم آورده و به همنوعان خود امتداد و فاصله گلها را گزارش می دهند. [3]
   

  موضوعات مشابه

  Last edited by a moderator: ‏3 سپتامبر 2016
  دل آرا, MAHTAB.M و mr.taha از این پست تشکر کرده اند.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.