1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  اوضاع کار کردن توی ژاپن و ایران
  رد اعلامیه

خاصیت editable spline

شروع موضوع توسط salavati1 در ‏18 سپتامبر 2016 در انجمن مقالات عمومي

 1. salavati1

  salavati1 کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏15 آگوست 2016
  ارسال ها:
  2,017
  تشکر شده:
  232
  جنسیت:
  زن
  تری دی مکس
  در این متن خاصیت editable spline , را در تری دی مکس برسی می کنیم.

  با در دست داشتن این خاصیت ,قادر می باشیم که spline ,را به صورت دستی ویرایش نماییم و از sub object هایی همانند, vertex , segment , spline برای اعمال تغییرات لازم استفاده نماییم .

  زمانیکه ,shape را به قابلیت editable spline , تبدیل می کنیم ,دیگر به پارامترها و قابلیتهای اصلی شی دسترسی نخواهیم داشت و نمی توانیم از آنها بهرهمند شویم.

  با استفاده از sub object ها می توانیم تغییراتی را بر روی spline ایجاد نماییم و اعمالی را به کمک کنترل کننده هایی که در داخل editable spline در اختیار ما قرار گرفته اند روی قسمتهای مختلف در sub object ها مختلف اختصاص بدهیم.

  به طور مثال با گرفتن کلید shift از روی keyboard و drag کردن ,می توانیم یک segment را کپی کنیم.

  در داخل editable spline از دو rollout , rendering و interpolation بهرمند می باشیم که توضیحات لازم را درباره آنها در فصول گذشته ذکر کرده ایم.

  از طریق چهار روش قادر می باشیم که shape یاspline را به editable spline تبدیل نماییم.

  اولین روش ؛ در داخل محیط شی را خلق می کنیم , در صورتیکه شی مورد نظر را انتخاب کرده باشیم و کلیک راست کنیم , می توانیم از منو نمایان شده گزینه convert to را انتخاب و بعد گزینه convert to editable spline را بر گزینیم.

  روش دوم؛با رفتن در panel modify شی انتخاب و با کلیک راست کردن بر روی کادر stack , گزینه editable spline را انتخاب می کنیم.

  روش سوم؛ در این روش modifier را به شی اختصاص می دهیم.

  با رفتن در panel modify شی, از منویmodify list , modifier edit spline را انتخاب و به شی مورد نظر اختصاص می دهیم.

  روش چهارم ؛ زمانیکه در panel shape قرار گرفته ایم , گزینه start new shape را غیر فعال می کنیم, از این لحظه هر shape را که خلق می کنیم به shape قبلی attach می شود و با انجام این عمل یک objcet را در محیط ایجاد می کنیم و دیگر به پارامترهای اصلی ,تک تک shape ها دسترسی نخواهیم داشت و با رفتن در Panel modify ,نرم افزار بهصورت اتوماتیک شی را به editable spline تبدیل می کند.

  چنانچه که گفته شد , در نرم افزار modifier به نام editable spline موجود می باشد .

  زمانیکه از این modifier استفاده می کنیم , قابلیتی دراختیار ما قرار می گیرد و می توانیم پارامترهای basic , shape را ذخیره نماییم که در این صورت به پارامترهای اصلی شی دسترسی پیدا می کنیم و می توانیم به صورت همزمان کنترل کنندهای edit spline را نیز در اختیار داشته باشیم.

  در صورتیکه ,وقتی شی را convert می کنیم ,پارامترهای اصلی شی از بین می روند و دیگر در دسترس ما قرار نمی گیرند.

  گزینه editable spline با گزینه edit spline از لحاظ پارامتر , با همدیگر تفاوتی ندارند , تنها تفاوتشان این است که در گزینه edit spline به پارامترهای اصلی شی نیز دسترسی داریم.

  این قابلیت در نرم افزار موجود می باشد که می توانیم sub object ها را کپی کنیم , بدین ترتیب که, با رفتن در یکی از sub object ها به طور مثال ,segment و انتخاب یک segment از شی مورد نظر بعد با فعال کردن یکی از ابزار transform , مثلا move در چنین شرایطی با نگه داشتن کلید shift و drag کردن , می توانیم از segment انتخابی کپی را ایجاد کنیم.

  در صورتیکه گزینه connect را از sub object , segment فعال کرده باشیم , وقتی کپی را از segment انتخابی ایجاد می کنیم , می توانیم مشاهده کنیم که ارتباطی بین spline اول و spline کپی شده ایجاد می شود.

  به همین صورت , با رفتن در sub object spline و انتخاب spline مورد نظر , با فعال کردن گزینه به طور مثال move , و گرفتن کلید shift ,قادر می باشیم از spline مورد نظر کپی بگیریم.

  نکته مهم این است که از vertex ها نمی توانیم در داخل sub object کپی را ایجاد نماییم و با گرفتن کلید shift این عمل صورت نمی پذیرد.

  Rollout اول در editable spline بعد از دو rollout , rendering و interpolation که در فصلهای قبلی اطلاعات لازم درباره آنها را ذکر کرده ایم , کادر selection می باشد که سه حالت vertex , segment , spline را در اختیار ما قرار می دهد.

  به کمک این sub object ها می توانیم , روی سطح spline ویرایشی را انجام دهیم و spline را مورد عمل edit قرار دهیم.  گزینه اول vertex می باشد, vertex ها نقاط روی قوسها شی می باشند و تانژانت ها را تعیین میکنند , بدین معنا که نقاطی را که بر روی قوسها قرار گرفته اند را مشخص می کنند و اطلاعات مختص به تانژانت ها را در داخل خود قرار داده اند و به handle های موجود بر روی vertex , tangent گفته می شود.

  Vertex ها مقادیر تانژانت را در داخل خودشان ذخیره کرده اند و نقاطی هستند که بر روی قوسها قرار گرفته اند.

  Segment ها از ارتباط بین vertex ها ایجاد شده اند و ارتباط بین دو vertex را بر قرار می کنند.

  گزینه بعدی spline ها می باشند که به ترکیب یک تعداد segment مرتبط ,یک spline گفته می شود.

  از طریق چند روش, sub object ها در اختیار ما قرار می گیرند , یکی از طریق کادر stack که با باز نمودن ( + )به sub object ها دسترسی پیدا می کنیم و روش دیگر استفاده از کلید های 1 و 2 و 3 از روی keyboard می باشد .

  با استفاده از rollout selection نیز می توانیم , sub object ها را انتخاب نماییم.

  همچنین با رایت کلید کردن بر روی نمای فعال و با استفاده از quad menu , sub object ها در دسترس ما قرار میگیرند.

  با فعال کردن گزینه top level از quad menu می توانیم sub object ها را غیر فعال کنیم .

  روش دیگری که می توانیم sub object ها را غیر فعال کنیم, به طور مثال با گرفتن کلید 2 از روی keyboard , segment ها فعال می شوند ,چنانچه مجددا کلید 2 را فعال کنیم , sub object از حالت فعال خارج می شود.

  بدین ترتیب , با تکرار همان عدد , sub object غیر فعال می شود.

  با خلق یک shape در نمای مورد نظر و تبدیل آن به editable spline , sub object های

  در اختیار ما قرار می گیرند , با انتخاب sub object ,vertex به پارامترهای موجود در این قسمت دسترسی پیدا می کنیم.

  با انتخاب دو vertex از شی مورد نظر و با استفاده از کارد name selection set , نامی را برای vertex های انتخابی در نظر می گیریم , بدین ترتیب , selection set را ایجاد می کنیم.  به کمک گزینه copy , قادر هستیم , selection set را کپی و در داخل shape دیگر آن را paste کنیم.

  با خلق shape دیگری در داخل محیط و با رفتن در panel modify , shape اولی و انتخاب sub object vertex , گزینه کپی را فعال می کنیم و از پنجره نمایان شده select set را انتخاب می کنیم , زمانیکه در panel modify , shape دومی می رویم با فعال کردن sub object vertex و انتخاب گزینه paste , می توانیم مشاهد نماییم که, selection set , شی اولی بر روی شی دومی paste می شود.

  پس توسط دو گزینه copy ,paste می توانیم انتخابهایی که به کمک selection set تنظیم کرده ایم را کپی کنیم و به اشیا دیگر در داخل صحنه انتقال دهیم, این انتقال بر اساس شماره vertex صورت می پذیرد, بدین معنا که هر کدام از vertex ها ,شماره ای را به خودشان اختصاص می دهند و اعمال کپی و paste بر روی شماره های vertex اتفاق می افتد و نرم افزار حین انجام این عمل , شماره vertex ها را به شی دیگر انتقال می دهد و همچنین قادر می باشیم , شماره vertex را نیز مشاهد نماییم.
  با انتخاب نقطه ای , نرم افزار ,موقعیت و شماره آن vertex را برای ما نمایش میدهد.

  گزینه بعدی luck handles می باشد, توسط این گزینه می توانیم تانژانتهایی که روی حالتهای Bezier و Bezier corner هستند را به صورت همزمان با همدیگر حرکت دهیم.

  زمانیکه یک vertex را انتخاب می کنیم , با استفاده از تانژانها (مماسها)و handle های موجود بر روی vertex و با drag کردن handle ها , می توانیم تغییراتی بر روی vertex ایجاد کنیم و تغییر فرمی بر روی spline اعمال نماییم .

  وقتی گزینه luck handles را فعال میکنیم, می توانیم ,تانژانهای vertex های انتخابی را به صورت همزمان و هم جهت تحت تاثیر عملdeform قرار دهیم و زمانی این اتفاق صورت می پذیرد که , نقاط مورد نظر روی حالتهای Bezier یا Bezier corner قرار گرفته باشند.

  با فعال کردن گزینه alike , می توانیم تغییر فرمی بر روی , handle های و تانژانتهای شبیه به هم ایجاد کنیم.
  با فعال کردن گزینه all , در واقع نرم افزار تمام نقاط انتخابی را deform می کند هم نقاطی که روی حالت Bezier هستند و هم نقاطی که به حالت Bezier corner می باشند و تمام handle ها را به صورت یکسان حرکت می دهد و تحت تاثیر عمل deform قرار می دهد. در ادامه باز هم در مورد تری دی مکس خواهیم گفت .
   

  موضوعات مشابه

  Last edited by a moderator: ‏18 سپتامبر 2016
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.