1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

آزمون های غیر مخرب NDT

شروع موضوع توسط salavati1 در ‏5 اکتبر 2016 در انجمن مقالات عمومي

 1. salavati1

  salavati1 کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏15 آگوست 2016
  ارسال ها:
  1,271
  تشکر شده:
  201
  جنسیت:
  زن
  تست های غیر مخرب، آزمایش هایی هستند که برای انجام آنها نیازی به تخریب قطعه و نمونه برداری نیست. به این دلیل آزمایش های غیر مخرب را در صورت لزوم ، بدون اینکه به قطعات آسیبی برسد، میتوان بر روی تمامی آنها انجام داد. از این روست که این آزمون ها را آزمایشات غیر مخرب نامیده اند.
  با استفاده از تجهیزات NDT در آزمون های غیر مخرب میتوان عیوب موجود در قطعات از قبیل تخلخل و حفره های داخلی، ترک و ناپیوستگی های سطحی و داخلی، ناخالصی ها و انواع عیوبی که در حین فرآیند تولید و یا در حین کار تحت شرایط ویژه محیط کار ایجاد و شکل میگیرند را شناسایی نمود. عملکرد و طول عمر هر قطعه در حین کار به نوع، اندازه، موقعیت عیب موجود در آن و عیوبی که در شرایط کاری در آن ایجاد می شود بستگی دارد. در مواردی تعیین حد قابل قبول یا حد مجاز عیوب ضرورت می یابد. اندازه ی حد مجاز عیوب به حساسیت موقعیت کاری قطعه بستگی داشته و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در مواردی تست های غیر مخرب برای اندازه گیری ترک و مقایسه آن با اندازه مجاز و برآورد طول عمر قطعه در ارتباط با آهنگ رشد و گسترش ترک، تحت تاثیر تنشی که به آن اعمال می شود، به کار می رود. اگر اندازه ترک بسیار کوچکتر از حد مجاز باشد، در شرایطی این ترک تحت تاثیر بار اعمال شده می تواند گسترش نیابد و نتیجتاً قطعه قادر به ادامه سرویس دهی خواهد بود.
  آزمایش های غیر مخرب فقط برای شناسایی عیوب به کار نمی روند، بلکه تعدادی از آنها برای تعیین نوع ساختار شبکه کریستالی، اندازه گیری ابعاد و ضخامت پوشش ها به کار می رود.
   

  موضوعات مشابه

  Last edited by a moderator: ‏7 اکتبر 2016
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.