1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  اوضاع کار کردن توی ژاپن و ایران
  رد اعلامیه

آموزش تری دی مکس ، قسمت 2

شروع موضوع توسط salavati1 در ‏9 اکتبر 2016 در انجمن مقالات عمومي

 1. salavati1

  salavati1 کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏15 آگوست 2016
  ارسال ها:
  2,017
  تشکر شده:
  232
  جنسیت:
  زن
  در صورت فعال بودن گزینه‌های auto key، بیشتر قابلیت‌های موجود در 3d max انیمیت پذیر می‌شوند. حرکت در زمان توسط time slider در داخل track bar ایجاد شده و با ریست نمودن نرم افزار 3d max این گزینه به طور پیش فرض با 100 فریم برای ما ظاهر می‌گردد. برای ویرایش زمان، نوع نمایش، سرعت پخش و غیره می‌توان از قابلیت time configuration استفاده کرد.
  با ایجاد انیمیت در داخل صحنه، دو key frame به نام first و last ایجاد می‌شود که آنها مقادیر انیمیت مد نظرمان را در خودشان ذخیره کرده‌اند. با ایجاد شدن key frame یعنی first و last کلید های مابین نیز به صورت اتوماتیک ایجاد شده و توسط track view قادر به کنترل آنها و با رفتن در motion و pannel قادر به کم یا زیاد کردن کلیدهای مابین می‌شویم. در داخل track view دو مد curve function و dope sheet موجود هستند که در curve function مقادیر آنها در داخل frameها به صورت قوس انیمیت نمایش داده می‌شود.
  خاصیت توالی کلیدهای انیمیشن را dope sheet نشان می‌دهد. برای خلق و محاسبه effectهای موجود در داخل صحنه ما از rendering ( با زدن کلید 8 روی کیبورد) استفاده می‌نماییم و توسط رندر خروجی نهایی نرم‌افزار 3d max را مشاهده می‌کنیم؛ به عبارت دیگر توسط rendering توانایی محاسبه environment effectها مانند fire effect، fog و background در صحنه به وجود می‌آید. در صورت نیاز قابلیت تغییر rendering setting مانند فعال یا غیر فعال کردن اندازه، کیفیت، reflective shadow و antialise را خواهیم داشت. برای خروجی گرفتن از فایل مورد نظر، دو حالت single frame (ذخیره فایل با خاصیت و فرمت‌های مختلف) و حالت animation (ذخیره فایل بر اساس توالی فریم‌های موجود و یا توالی فریم‌های رندر شده) موجود می‌باشد. برای ذخیره فریم‌های رندر شده به صورت فایل ویدئویی از سیستم‌هایی مانند move و AVI استفاده می‌کنیم.
  در نرم افزار 3d Max، بیشترین فضای داخل را نماها و بقیه فضا را panelهای دیگر که out line نماها چیدمان شده اند و در 3 menu bar: help، edit و file موجود هستند.
  active view port:
  کادر زرد رنگ در کنار view port
  view port navigation controller:
  جهت کنترل نماها
  view port navigation controller:
  جهت کنترل نماها
  Auto key controller:
  استفاده جهت پخش و خلق کلیدهای انیمیشن
  coordinate display:
  نمایش مختصات اشیا موجود در داخل صحنه
  Max script min listener:
  انجام برنامه نویسی تحت نرم افزار 3ds max
  time slider:
  پارامتر مرورگر یا لغزنده زمان
  interface نرم‌افزار:
  محیط داخل نرم‌افزار 3d Max
  با تغییر دادن interface، نرم‌افزار تبدیل به customize می‌شود؛ به این معنا که می‌توان رنگ، view portها، panelها و hot key را به صورتهای مختلف تعیین کنیم.
  در نرم‌افزار 3d Max، کلیک راست‌های متفاوتی وجود دارد؛ از جمله با کلیک راست بر روی view port  quad menu مشاهده می‌شود:
  آموزش 3dmax
  با کلیک راست بر روی label view port، منوی پایین مشاهده شده:
  و با کلیک راست بر روی command panel، منوی پایین مشاهده می‌شود:
  همچنین این ویژگی در material editor هم قابل اجرا می‌باشد

  در schematic view کلیک راست موجود می‌باشد

  در داخل track view curve editor نیز این حالت برقرار می‌باشد.

  اساسا quad menuها به نوع شی و دستورهای اجرایی در view port و به نوع کلیدهای گرفته شده از کیبورد بستگی دارند. به طور مثال؛ با فشردن کلید ctrl و کلیک راست کردن، quad menu و منوی Modeling؛ با فشردن کلید shift و کلیک راست کردن، quad menu و منوی snap؛ با فشردن alt و shift و کلیک راست کردن، quad menu و منوی reactor ظاهر می‌شوند.
  منوهای دیگری در نرم‌افزار 3d Max مانند flay out وجود دارد که به شکل دکمه هستند و با نگه‌داشتن کلیک موس مشاهده شده و نشانه آنها وجود فلش کوچک کنار پارامتر است و برای اختصاص نام به آنها از customize user interface استفاده می‌شود.

  rolloutها (فضاهای داخل پنل‌ها) هم یکی دیگر از این نوع منوها می‌باشند که با کمک گرفتن از مثبت و منفی کنار آنها خواهیم توانست آنها را باز و بسته کنیم و برای جابه‌جایی آنها از drag و drop استفاده می‌کنیم که در اینصورت یک خط آبی رنگ به نشانه جدید rollout ظاهر می‌شود. در زمان زیاد بودن تعداد rollout و جا نشدن داخل پنل، یک scroll ظاهر می‌شود که با کمک آن می‌توان پیمایش داخل پنل انجام داد و با رفتن در قسمت خالی و غیر فعال کرسر موس تغییر شکل داده و شبیه pan می‌شود و توسط آن می توانیم داخل rollout جابجا شویم. علاوه بر روش فوق در main toolbar جابه‌جایی به روش دیگری انجام می‌گیرد: با کلیک بر روی دکمه میانی موس روی main toolbar بدون نیاز داشتن به جای خالی نیز این عمل pan صورت می‌پذیرد.
  Spinner: موس کنترل‌هایی هستند که مدریت فیلدهای عددی را انجام داده که با فلش‌هایی نشان داده می‌شوند و با کلیک و drag نمودن به سمت بالا مقدار عددی زیاد و drag به سمت پایین مقدار عددی را کم می‌کند.

  با نگه داشتن کلید alt در هنگام drag کردن، تغییر عددی توسط فلش به میزان یک دهم کاهش یافته و با فشردن کلید Ctrl این تغییر با افزایش ده برابری انجام خواهد گرفت. با کلیک راست بر روی spinner مقدار عددی به کمترین مقدار تبدیل شده؛ اما اگر کمترین مقدار قابل پذیرش عدد 1 باشد فیلد مورد نظر به عدد صفر تبدیل نشده بلکه همان عدد 1 را نشان می‌دهد. با کلیک روی فیلد عدد و فشردن Ctrl+n، پنجره numerical expression evaluator که ماشین حساب نرم‌افزار 3d Max است باز شده و در صورت تایپ معادله در این قسمت، با کلیک بر روی گزینه past، جواب معادله در فیلد عددی انتخابی وارد می‌شود.

  بر حسب احتیاج می‌توان از یکسری اصطلاحات ریاضی از جمله 20*pi که pi نشانه عدد P می باشد یا 20 * TPS ((tik par second استفاده نمود. برای استفاده از خاصیت R با زدن کلید enter عدد مورد نظر را بعد از اعمال تفریق یا جمع برای ما نمایش می‌دهد؛ برای انجام دادن این عمل در فیلد عددی با تایپ کردن {عدد-R عمل تفریق صورت میگیرد} و با نوشتن {عددR عمل جمع}صورت می پذیرد.
  در نرم‌افزار 3ds Max از فرمان Undo برای لغو عملیات انجام شده و از فرمان Redo برای بازخوانی عملیات لغو شده استفاده می‌شود.
  برای مدیریت بهتر بر روی مسیر فایلها روی گزینه configure user paths کلیک می‌کنیم که در tab اول file I/O را نشان می‌دهد و بنابراین می‌توان فایل‌های استاندارد را مشخص نمود.

  با دابل کلیک کردن بر روی پارمتر مربوطه می‌توان این مسیرها را مشخص نمود و یا با کلیک کردن بر روی هر یک از مسیر فایل ها و انتخاب نمودن modify، این قابلیت مجددا فعال خواهد شد.

  Tab دوم external می‌باشد که این بخش محتوی مسیر فایلهای bitmap و به صورت پیش فرض در نرم افزار مکس قرار دارند و مسیر bitmapهایی که خلق کرده ایم و آنها را به صحنه موجود انتقال داده ایم نیز در این قسمت حضور دارند.

  Tab سوم xrefs است که مسیر فایل‌های xrefs را مشخص می‌کند.
   

  موضوعات مشابه

  Last edited by a moderator: ‏9 اکتبر 2016
  دل آرا از این پست تشکر کرده است.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.