1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  جملات زیبای روز
  رد اعلامیه

داستان حضرت محمد ۱

شروع موضوع توسط hami07 در ‏7 ژانویه 2017 در انجمن داستان های اهل بیت

 1. hami07

  hami07 عضو تیم مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏23 ژوئن 2016
  ارسال ها:
  1,479
  تشکر شده:
  995
  جنسیت:
  مرد
  داستان حضرت محمد (ص)

  شناسنامه حضرت محمد (ص)

  پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) برترین پیامبران و رسولان و خاتم آنهاست و پس از او پیامبری نخواهد آمد. نام مبارکش چهار بار در قرآن آمده و نام دیگر ایشان احمد است که یکبار در قرآن آمده است.
  ولی القاب آن حضرت به عنوان نبی، رسول، بشیر، نذیر، خاتم النبیین، الفاتح، نبی الرحمه، نبی التوبه، نبی الملحمه، رسول الله، الماحی، العاقب، المقفی، المصطفی، النبی الامی، طه و یس و... ده ها بار در قرآن ذکر شده است.
  ایشان فرزند عبدالله بی عبد المطلب است ومادرش نیز آمنه بنت وهب می باشد. تولد ایشان در در عام الفیل وسال ۵۷۰ میلادی و ماه ربیع الاول می باشد. آن حضرت دارای همسران متعدد بود ولی برترین آنها خدیجه بود که بنا بر مشهور از او دارای شش فرزند گردید و همه نیز به جز حضرت زهرا(س) در عصر خودش از دنیا رفتند.

  دوران ولادت و شیر خوارگی
  عبدالله پدر رسول خدا با آمنه دختر وهب ازدواج کرد و نور وجود آن حضرت در ایام تشریق (۱۱-۱۲-۱۳ از ماه رجب) در رحم پاک آمنه قرار گرفت. طولی نکشید عبدالله برای تجارت با کاروان قریش رهسپار شام گردید اما در بازگشت از شام در اثر بیماری درگذشت و در همان جا به خاک سپرده شد. آمنه مادر رسول خدا می گوید: چون به رسول خدا باردار شدم به من گفته شد که تو سرور این امت را باردار شده ای پس در هنگام تولد بگو او را از شر هر حسد برنده ای به خدا پناه می دهم و نام او را محمد بگذار. در هنگام تولد جدش او را به کعبه برد و برایش دعا کرد. رسول خدا هفت روز از مادرش شیر خورد و روز هفتم عبدالمطلب برایش گوسفندی ذبح و نام مبارکش را محمد برگزید.
  چون رسم اعراب بود که فرزندانشان را برای شیر خوردن به دست دایه های بادیه نشین می سپردند تا قوی شود ابتدا او را به زنی به نام ثویبه و سپس به مدت دو سال به زنی به نام حلیمه سپردند. حلیمه در مدت چهار سالی که سرپرستی ایشان را به عهده داشت صاحب برکات فراوانی گردید. سپس او رابه مادرش بازگرداند.

  سفر به مدینه و فوت مادر
  از روزی که آمنه شوهرش را از دست داده بود منتظر فرصتی بود تا به مدینه برود و آرامگاه شوهرش را زیارت کند و از خویشانش نیز بازدید کند. او در حالیکه محمد شش ساله بود به همراه کنیزش به مدینه رفتند و پس از یک ماه قصد بازگشت نمودند. اما زمانیکه به منطقه ای بین مکه و مدینه رسیدند آمنه بیمار شد و از دنیا رفت و همانجا نیز به خاک سپرده شد.

  تحت سرپرستی جد و مصیبتی دیگر
  عبدالمطلب جد پیامبر سرپرستی او را بر عهده گرفت و آنگاه که نشانه های بزرگی را در او مشاهده کرد به او محبت بیشتری عنایت نمود و به او احترام زیادی می گذاشت. هشت ساله بود که جد خود را نیز از دست داد و او را بسار متاثر نمود و غمش را هیچ گاه فراموش نکرد.

  سرپرستی ابوطالب و سفر به شام
  پس از وفات جدش عبدالمطلب عمویش ابوطالب سرپرستی او را بر عهده گرفت. او فردی فقیر وتهی دست بود ولی اهل جود و بخشش بود و هیچ یک از فرزندان خود را به اندازه محمد دوست نداشت. محمد ۱۲ ساله بود که ابوطالب قصد سفر به شام برای امر تجارت نمود. جدایی از عمو برای او دشوار بود برای همین دل عمو برایش سوخت و او را با خود برد. آنها به منطقه ای به نام بصری رسیدند .در آنجا راهبی به نام بَحیراء که در آن مکان صومعه ای داشت محمد را دید و متوجه شد که انسانی معمولی نیست و به ابوطالب گفت که او آینده درخشانی دارد و همان پیامبر موعود است. بر شما لازم است که او را از چشم یهود پنهان کنید زیرا اگر بفهمند او را خواهند کشت.

  دوران جوانی و ازدواج حضرت محمد
  چند سالی که از این سفر گذشت وحضرت دوران جوانی عمر خود را می گذراند از نظر خلق و خو سرآمد همه مردم بود و به خاطر اشتهار به امانت داری و راستگویی به محمد امین معروف شد. وی از فحش و ناسزا و سایر رذایل اخلاقی پرهیز می کرد و برای همین خدیجه که یک از سرمایه داران قریش بود او را اجیر خود کرد تا برایش تجارت کند و مزدش را دریافت دارد. محمد نیز پذیرفت و با کاروانی عازم شام شد و در تجارت سود زیادی به دست آورد و همین امر و نیز تعریف کردن غلامان خدیجه از وی نزد خدیجه باعث محبوبیت بیشتر وی گردید و وقتی که از خبر رسالت وی در آینده آگاه شد قصد ازدواج با او را گرفت.لذا شخصی را نزد او فرستاد و تمایلش برای ازدواج را به او اعلام نمود. حضرت نیز با عموی خود مشورت نمود و در نهایت از او خواستگاری کرد.
  پس از قبول کردن خدیجه حضرت چهار صد دینار و یا به قولی دیگر بیست شتر جوان را مهریه او قرار داد و در نهایت خطبه عقد توسط ابوطالب خوانده شد.

  داوری حضرت محمد در نصب حجرالاسود
  ده سال بعد از ازدواج با خدیجه در حالیکه حضرت 35 ساله بود سیلی ویرانگر در مکه جاری شد که در اثر آن دیوارهای کعبه خراب شد. قریش کعبه را خراب و دوباره از نوساخت اما وقتی خواستند حجرالاسود را نصب کنند سر اینکه چه کسی آنرا نصب کند بین بزرگان اختلاف افتاد وهر طایفهای می خواست این افتخار را نصیب خود کند. این اختلاف عمیق شد تا جائیکه نزدیک بود باعث جنگ بین آنان شود اما یکی از خردمندان پیشنهاد داد تا اولین کسی که وارد مسجد شد بین آنان حکم کند.ناگهان محمد وارد شد وهمه از این رخداد خوشحال شدند. حضرت پیشنهاد داد تا سنگ را در ردای او بگذارند و هر نماینده ای گوشه ای از ردا را بگیرد سپس حضرت سنگ را با دستان مبارکش در جای خود قرارداد و از بروز فتنه ای جلوگیری کرد.

  آوردن حضرت علی به خانه خود
  پیش از بعثت قحطی و خشکسالی عجیبی در مکه پدید آمد وعموی پیامبر که عائله زیادی داشت و بزرگ قریش بود وضع مالی خوبی نداشت. بنابراین پیامبر تصمیم گرفت تا علی را به خانه خود ببرد و نیز عباس عموی پیامبر نیز جعفر را به خانه خود برد تا کمی از مشکلات اقتصادی ابوطالب کاسته شود.

  منابع قرآنی:ضحی: ۶

  برای خواندن ادامه داستان اینجا کلیک کنید.
   

  موضوعات مشابه

  Last edited: ‏8 ژانویه 2017
  MAHTAB.M از این پست تشکر کرده است.
 2. MAHTAB.M

  MAHTAB.M فارس پاتوقی طلایی

  تاریخ عضویت:
  ‏21 ژوئن 2016
  ارسال ها:
  2,270
  تشکر شده:
  5,433
  جنسیت:
  زن
  آخییییییییییی لایک حامد جان
   
 3. hami07

  hami07 عضو تیم مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏23 ژوئن 2016
  ارسال ها:
  1,479
  تشکر شده:
  995
  جنسیت:
  مرد
  مرسی
   
 4. MAHTAB.M

  MAHTAB.M فارس پاتوقی طلایی

  تاریخ عضویت:
  ‏21 ژوئن 2016
  ارسال ها:
  2,270
  تشکر شده:
  5,433
  جنسیت:
  زن
  مرسی نگو بگو ممنون ...اخرش منو دق میدی
   
 5. hami07

  hami07 عضو تیم مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏23 ژوئن 2016
  ارسال ها:
  1,479
  تشکر شده:
  995
  جنسیت:
  مرد
  -18-
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.