1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

    جملات زیبای روز
    رد اعلامیه

داستان حضرت محمد ۳

شروع موضوع توسط hami07 در ‏8 ژانویه 2017 در انجمن داستان های اهل بیت

  1. hami07

    hami07 عضو تیم مدیریت

    تاریخ عضویت:
    ‏23 ژوئن 2016
    ارسال ها:
    1,479
    تشکر شده:
    995
    جنسیت:
    مرد
    ادامه داستان حضرت محمد

    اعلامیه قریش و محاصره اقتصادی
    وقتی که قریش از کشتن پیامبر ناامید شدند تصمیم به نوشتن عهد نامه ای میان خود گرفتند تا آنرا در کعبه نصب کنند و تا دم مرگ به آن عمل نمایند. مفاد عهدنامه شامل موارد زیادی از جمله قطع خرید و فروش، قطع رابطه خانوادگی و زناشویی با مسلمین وحمایت از مخالفان محمد (ص) در تمامی زمینه ها بود. متن این پیمان به امضای قریش رسید.
    در طرف دیگر نیز ابوطالب از خویشاوندان خود خواست تا در تمامی زمینه ها از پیامبر پشتیبانی نمایند و نیز از همه خواست تا به دره ای واقع در میان کوههای مکه که به شعب ابیطالب معروف بود پناه ببرند. در آنجا ابوطالب برای جلوگیری از حملات ناگهانی قریش در نقاط مختلف پستهای دیدبانی گمارد.
    محاصره تمام عیار مسلمین آنها را در فشار زیادی قرار داد اما ناله های کودکان که ناشی از گرسنگی و... بود هیچ تاثیری بر قریش نگذاشت. آنها با خوردن یک خرما و حتی نصف آن در شبانه روز زندگی را می گذراندند و فقط در ماههای حرام می توانستند وارد شهر شده و به داد و ستد بپردازند. این وضعیت سه سال به طول انجامید. پیامبر نیز در همین ایام به تبلیغ اسلام می پرداخت.
    بعد از گذشت سه سال خداوند از طریق جبرئیل به پیامبر خبر داد که موریانه تمام عهدنامه را به جز نام خدا خورده است. پیامبر این خبر را به همراه ابوطالب به قریش دادند که می توانست تصدیقی بر سخنان پیامبر باشد اما قریش بر عناد خود افزودند و مسلمین دوباره مجبور به بازگشت به شعب شدند. پس از آن گروهی از قریش خود را به خاطر ستمی که به مسلمانان کردند مورد نکوهش قرار دادند و در نتیجه پیمان نقض و محاصره شکسته شد.

    وفات ابوطالب و خدیجه
    حدود دو ماه بعد از خروج بنی هاشم از شعب و سه سال قبل از هجرت ابوطالب، یگانه حامی پیامبر وفات یافت و سه روز بعد از او نیز خدیجه از دنیا رفت. وفات این دو بزرگوار مصیبت بزرگی برای رسول خدا بود و دست قریش را برای آزار و اذیت بیشتر او بازتر کرد. شدت آزارها باعث شد که ایشان چند روز مانده به آخر شوال سال دهم بعثت به طائف بروند تا از حمایت قبیله ثقیف برخوردار شود لذا به همراه زید بن حارثه به آنجا رفت و آنها را به پرستش خدای یکتا دعوت کرد اما آنها جواب رد دادند و با گستاخی و نیز آزار و اذیت فراوان او را راندند.

    معراج رسول خدا (ص)
    زمانی که پیامبر در مکه بود در یک شب از مسجد الحرام به مسجد الاقصی در بیت المقدس رفت. ایشان در حین سفر به همراه جبرئیل در مدینه فرود آمد و نماز گزارد و در مسجد الاقصی نیز با ارواح ابراهیم و موسی و عیسی به امامت خودش نماز گزارد و از آنجا سفر خود را شروع کرد و آسمانهای هفتگانه را یکی بعد از دیگری طی نمود و با چیزهای عجیبی روبرو شد. زمانی که یه آسمان هفتم رسید حجاب هایی از نور دید و در آنجا به اوج شهود باطنی و قرب الی الله و مقام قاب قوسین او ادنی رسید.
    خداوند او را مخاطب ساخت و دستورات مهمی را صادر فرمود. پیامبر همان شب به مکه بازگشت.

    پیمان بستن مردم یثرب با پیامبر
    دعوتهای علنی پیامبر از اعراب برای پذیرش اسلام ادامه داشت تا در سال یازدهم بعثت رسول خدا در موسم حج در عقبه منی با گروهی از مردم یثرب ملاقات کرد که از خزرجیان بودند و گفتگو هایی بین دو طرف رد و بدل شد و آنها که مشتاق آشتی با رقیب خود یعنی قبیله اوس بودند به او ایمان آوردند و از او تقاضا کردند تا مشکلات و دشمنی بین دو قبیله به وسیله ایشان برطرف گردد آنها به یثرب رفته و مردم را به دین اسلام دعوت نمودند. چیزی نگذشت که اسلام در یثرب شیوع یافت و در تمامی خانه ها وارد شد.
    در سال دوازدهم بعثت دوازده نفر از آنان در موسم حج و در عقبه منی اولین پیمان را با رسول خدا بستند و بنا به درخواست آنها پیامبر مصعب را برای تبلیغ به سویشان فرستاد. موسم حج سال بعد نیز فرا رسید و کاروان حج یثرب که بالغ بر پانصد نفر بودند به طرف مکه حرکت کردند .ایشان در مکه با پیامبر ملاقات کردند و نیز در شب سیزدهم در نیمه های شب بصورت پنهانی با ایشان بیعت نمودند که دومین پیمان عقبه لقب گرفت. صبح روز بعد مشرکین از این پیمان با خبر شدند.

    هجرت مردم به یثرب و نقشه قتل پیامبر (ص)
    پس از بازگشت یثربیان به شهر خود و آگاه شدن قریش از بیعت سختگیری آنها بیشتر شد و زندگی را بر مسلمین سخت تر کردند در نتیجه آنها به اذن پیامبر به مدینه هجرت نمودند. قریش که از افزایش قدرت پیامبر بیمناک شده بودند در دار الندوه جمع شدند و تصمیم گرفتند تا از هر قبیله ای یک نفر را مامور قتل پیامبر کنند تا خون بهای ایشان بین همه قبایل تقسیم شود. آنها تصمیم گرفتند شب نقشه خود را عملی کنند اما خداوند به وسیله جبرئیل پیامبر رااز نقشه آنها آگاه ساخت ودر نتیجه حضرت علی با فداکاری تمام، آنشب به جای پیامبر در بسترشان خوابیدند و پیامبر به صورت مخفیانه و با خواندن آیاتی از سوره یس از آنجا گریخت. وقتی قریش به خانه پیامبر یورش بردند با کمال تعجب دیدند که علی (ع) در بستر آرمیده و وقتی سراغ پیامبر را از او گرفتند ایشان با خونسردی گفتند:
    مگر پیامبر را به من سپرده بودید؟! که اکنون از من می خواهید!!! این شب به لیله المبیت معروف گشت .

    هجرت به یثرب و حوادث سال اول
    رسول خدا در همان شب اول ربیع الاول (شب هجرت) رهسپار غار ثور شد و به همراه ابوبکر سه روز در آنجا ماندند. قریش که از این واقعه سخت عصبانی بودند رد پای آنها را گرفتند تا به غار رسیدند اما پیش از رسیدن آنها به اذن خدا عنکبوتی در جلو غار تار تنیده و پرنده ای نیز روی تخمهای خود خوابیده بود که این معجزه باعث گمراهی قریش شد. آنها پس از سه روز جستجو ناامیدانه بازگشتند.
    پیامبر نیز پس از سه روز عازم قبا شدند و در منزل بزرگ قبیله ساکن شده و در آنجا نخستین مسجد را که به قبا معروف شد بنا نمودند. بعد از مدتی حضرت علی نیز پس از انجام کارهای محوله از طرف پیامبر (ص) به آنها ملحق شد. رسول خدا پس از به جا آوردن نماز جمعه رهسپار مدینه شد. وقتی دو قبیله اوس و خزرج از ورود ایشان مطلع شدند به سمت ایشان یورش برده و هر کدام می خواست به زور پیامبر را میهمان خود کند اما پیامبر فرمودند هر جا ناقه فرود آمد همانجا اقامت خواهم نمود. ناقه در زمین دو کودک یتیم به نام سهل وسهیل زانوزد. خانه ابو ایوب انصاری در نزدیکی این زمین بود و مادر وی از فرصت استفاده کرد و اثاث پیامبر را به خانه خود برد و در نتیجه پیامبر نیز به آنجا رفتند. رسول خدا پس از اسکان، زمینی که متعلق به دو یتیم بود خریداری نمود و دستور داد تا مسجدی را در آن مکان بنا کردند و از این پس اذان نیز توسط وحی ابلاغ گردید و وقت نمازها بدین وسیله اعلام شد.
    اقدام بعدی پیامبر نیز بستن معاهده ای با یهود بود و به آنها اجازه میداد با رعایت شروطی در اموال و زندگی خود آزادانه رفتار نمایند.
    هشت ماه بعد از هجرت نیز پیامبر بین مهاجرین و انصار عقد اخوت بست وخود نیز با حضرت علی (ع) عقد اخوت بست. بعد از هجرت پیامبر و مسلمانان به مدینه مسلمانان که در مکه بودند مورد آزار و اذیت فراوان قریش قرار گرفتند بطوریکه کاسه صبرشان لبریز شد و از خداوند استمداد طلبیدند. در این هنگام بود که خداوند دستور جهاد با قریش را صادر نمود تا مسلمانان به فریاد همکیشان خود برسند. چون رسم قریش این بود که محصولات و کالاهای خود را به شامیان بفروشند و راه آنان نیز برای رفتن به شام تنها از مسیر مدینه میسر بود پیامبر تصمیم گرفت تا این راه را بر آنان ببندد و اموالشان را مصادره نماید.

    ۱- جنگ بدر:
    این جنگ در سال دوم هجرت رخ داد و اولین جنگ بین مسلمانان کفار بود که فرماندهی آنرا پیامبر به عهده داشت. این حادثه از آنجا آغاز شد که ابوسفیان به همراه اموال زیادی در مسیرشام به مکه بود که مورد هجوم سپاه اسلام قرار گرفت و با شکست سنگینی از طرف جبهه اسلام مواجه شد و اموال زیادی به دست مسلمانان افتاد. این در حالی بود که لشکریان اسلام تنها ۳۱۳ نفر و نفرات دشمن سه برابر آنها بودند.
    در پایان جنگ به دستور پیامبر کشته های دشمن را به درون چاه انداختند.

    ۲- جنگ احد:
    در سال سوم هجرت سپاه قریش به رهبری ابوسفیان برای انتقام از شکست قبلی از مکه خارج شدند و در محلی به نام احد با لشکریان اسلام که بالغ بر هفتصد نفر بودند پیکار نمودند. در این نبرد پیامبر پنجاه نفر از تیراندازان را در دهانه شکاف کوهی قرار داد و از آنها خواست تحت هیچ شرایطی مکان خود را ترک نکنند تا سپاه اسلام از پشت سر محاصره نشود اما در حین درگیری و زمانی که مسلمانان در حال پیروز شدن در جنگ بودند این افراد به بهانه جمع آوری غنائم پست خود را ترک کردند و در نتیجه لشکریان دشمن از پشت سر به آنان حمله ور شده و به کشتار مسلمانان پرداختند. در این گیر و دار خبر شایعه کشته شدن پیامبر نیز بر روحیه مسلمانان تاثیر منفی گذاشت و باعث شکست آنان شد. در این جنگ حمزه عموی پیامبر کشته شد و حضرت علی نیز بیش از شصت زخم برداشت. در این جنگ بود که پیامبر شمشیر معروف به ذوالفقار را به علی داد و نیز ندای لافتی الا علی لاسیف الا ذوالفقار را از آسمان شنید. خداوند در قرآن برخی از مسلمانان را برای غرور و نیزعدم تبعیت از فرامین پیامبر مورد نکوهش قرار داده است.

    ۳- جنگ حمراء الاسد:
    مشرکین که در حال حرکت به سمت مکه بودند سخت پشیمان شدند که چرا کار مسلمانان را یکسره نکرده اند لذا تصمیم گرفتند به مدینه مراجعه و کار مسلمانان را یکسره کنند. این خبر به پیامبر رسید و لشکر انبوهی فراهم ساخت و با اعمال مدیریت و نیز ایجاد جنگ روانی فراوان برای دشمن آنها را وادار به عقب نشینی کرد و در نتیجه قریشیان به سرعت به سوی مکه بازگشتند.


    منابع قرآنی: اسرا: ۱- ۷۶- ۷۷ نجم: ۱۳ -۱۸ انفال: ۳۰ -۱ -۱۹ -۳۶ -۵۱ -۶۷ -۷۱ توبه: ۴۰ -۱۰۸ آل عمران: ۱۲ -۱۳ -۱۲۳ -۱۲۷ -۱۲۱ -۱۷۹ -۱۷۲ -۱۷۵ نساء: ۷۷ -۷۸ حج: ۱۲۴ -۱۲۷

    ابتدای داستان حضرت محمد را در اینجا دنبال کنید.
    صفحه قبل داستان حضرت محمد ۲
    برای خواندن ادامه داستان حضرت محمد اینجا کلیک کنید.
     

    موضوعات مشابه

    Last edited: ‏12 ژانویه 2017
    haleya, MAHTAB.M و mr.taha از این پست تشکر کرده اند.
  1. کانال تلگرام

    اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
  2. گروه تلگرام

    کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
  3. برنامه تلگرام

    اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
  4. سرگرمی و تفریح تلگرام

    دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
  5. آموزش تلگرام

    اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
  6. کانال موزیک تلگرام

    مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
  7. اخبار تلگرام

    اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
  8. مد و زیبایی تلگرام

    مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
  9. کانال عکس تلگرام

    عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
  10. کانال فیلم تلگرام

    اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
  11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

    آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
  12. کانالهای ادبی تلگرام

    تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
  13. گروه چت تلگرام

    ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
  14. بهترین کانال های تلگرام

    هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
  15. نرم افزار اینستاگرام

    سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
  16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

    روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
  17. بهترین پیج اینستاگرام

    اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
  18. عکس اینستاگرام

    برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
  19. فیلم اینستاگرام

    مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
  20. آموزش اینستاگرام

    رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
  21. کانال مذهبی تلگرام

    اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
  22. کانال خانواده تلگرام

    خانواده ، هنر در خانه
  23. کانال آشپزی تلگرام

    انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
  24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

    معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
  25. سایر موضوعات تلگرام

    اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
  26. کانال تست روانشناسی تلگرام

    تست هوش
  27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

    نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
  28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

    راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.