1. بالاخره مسابقه کاربر برتر با جوایز ارزشمند برای فعالترین کاربران!
    هر ماه ربع سکه بهار آزادی و چندین فلش مموری به کاربران برتر به انتخاب شما!
    برای اطلاعات بیشتر حتما به انجمن مسابقات و جوایز سر بزنید.
    رد اعلامیه

اشتباهات عاشقانه

شروع موضوع توسط JIJILI در ‏9 آگوست 2012 در انجمن روانشناسی

1. JIJILI

JIJILI کاربر تایید شده

اشتباهات عاشقانه
    اینروزها آمار طلاق از همیشه بالاتر رفته است و شاید یکی از علت های اصلی این آماربالا به دست نیاوردن شناخت کافی در دوران آشنایی است. در اینجا قصد داریم به شماکمک کنیم حتی اگر عاشق هم هستید چشمانتان را باز کنید...

این روزها آمار طلاق ازهمیشه بالاتر رفته است و شاید یکی از علت های اصلی این آمار بالا به دست نیاوردنشناخت کافی در دوران آشنایی است.
    دختر و پسرهای زیادی هستندکه گمان می کنند تنها وجود عشق و علاقه برای ازدواج کافی است ولی گاهی همین عشقمانع شناخت درست می شود و چشمان 2 طرف را کور می کند.
    اگر خود شما یا یکی ازنزدیکانتان تا به حال عاشق شده باشید اذعان می کنید که آدم عاشق خیلی عقلانی تصمیمنمی گیرد و خیلی سخت می تواند منطقی باشد، ما در اینجا قصد داریم به شما کمک کنیمحتی اگر عاشق هم هستید چشمانتان را باز کنید و شما را از تمام اشتباهات پیش ازازدواج آگاه کنیم.
    قرار نیست فردا عوض شودانتخاب شما اشتباه استزیرا امید دارید او بعد از ازدواج تغییر کند
    این یکی از رایج تریناشتباهات است، خیلی از زوج های جوان هستند که تنها به این دلیل با هم ازدواج میکنند که امید دارند در آینده یکدیگر را تغییر دهند(به اصطلاح رایج «درست کنند»). هیچ گاه با آینده و استعداد های نهانی و درونی فرد ازدواج نکنید. اگر رفتارهای حالحاضر فردی را نمی پسندید و با آن ها راحت نیستید مطمئن باشید در زندگی آینده هم اینمشکلات را خواهید داشت، پس اصلا با آن فرد ازدواج نکنید. حواس تان باشد که بیشترافراد بعد از ازدواج بدتر هم می شوند. در دوران آشنایی به روحیات، شخصیت، عادت ها،مهارت های ارتباطی، وضعیت ظاهری فرد مقابل خوب دقت کنید و مطمئن شوید می توانید باچنین ویژگی هایی راحت کنار بیایید.
    ویژگی هایی که شخصیت او رامی سازندانتخاب شما اشتباه است چون بیشتر بر زیبایی های ظاهری تاکیددارد تا شخصیت فرد
    زیبایی می تواند مثل جرقه آتش رابطه را روشن کند ولی تنهایک شخصیت خوب می تواند آتش رابطه را روشن نگه دارد هنگام تصمیم گیری حواس تان باشدکه وقتی اسیر زیبایی ها و عشق هستید ممکن است خیلی تصمیم تان عاقلانه نباشد، درستاست که بین شما عشق و علاقه وجود دارد ولی آیا همان قدر که نسبت به عشق خود مطمئنهستید به شخصیت طرف مقابل هم اطمینان دارید؟
    یادتان باشد4 ویژگی شخصیتیوجود دارد که باید حتما در طرف مقابل چک کنید:
    فروتنی: آیا این فرد عقیدهدارد که «انجام کار درست» خیلی مهم تر از آسایش شخصیاست؟
    مهربانی: آیا این فرد از کمک کردن به دیگران لذت می برد؟چگونه با دیگران برخورد می کند؟ آیا سعی می کند برای دیگران خوشایند باشد؟ آیاعلاقه ای به کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه دارد؟
    مسئولیت پذیری: تا چه حدمی توان روی حرف های او حساب کرد؟ اگر بگوید کاری را انجام می دهد، می توان مطمئنبود؟
    خوشحالی: چقدر از خودش راضی است؟ آیا از زندگی اش لذت میبرد؟ آیا به لحاظ عاطفی و هیجانی ثبات دارد؟
    در نهایت از خودتانبپرسید: دوست دارید بیشتر شبیه این آدم باشید؟ آیا دوست دارید فرزندتان بیشتر شبیهاین آدم باشد؟
    نیازهای شما را درک نمی کندانتخاب شما اشتباه است چونمرد انتخابی شما نیازهای خاص یک زن را درک نمی کند
    زن ها و مردان هرکداماحتیاجات عاطفی خاصی دارند و معمولا این مردان هستند که نمی توانند این نکته را درککنند، البته در بعضی از فرهنگ ها تلاش بسیاری می شود که به مردان نیازهای عاطفیزنان را یاد دهند و راه خوشحال کردن زنان را بیاموزند. یکی از نیازهای خاص زنان،مورد عشق واقع شدن است یعنی یک زن احتیاج دارد احساس کند مهم ترین فرد در زندگیشوهرش است، بنابراین شوهر باید توجه کافی و رفتاری سازگار با این حالت را به همسرنشان دهد.
    زندگی مشترک یعنی هدف مشترکانتخاب شما اشتباه است چوندرباره هدف ها و اولویت های معمولی و متعارف زندگی تفاهمندارید

3
    راه پایه ای که ارتباط ما را با فرد دیگر برقرار می کنند،عبارتند از:

1.
    زیبایی (تمایل قلبی) وسازگاری

2.
    یکسان بودن هدف های متعارفزندگی

3.
    داشتن علائق مشترک
    وقتی ارتباط 2 نفر عمیق ترمی شود که هدف های متعارف و لازم زندگی آن ها یکسان باشد و تصمیم بگیرند با هم بهآن هدف ها برسند.
    بعد از ازدواج ممکن است 2 اتفاق در زندگی شما بیفتد یکی اینکه باهم و در کنار هم رشد کنید و دیگر این که هر کدام جدا و بدون نیاز به هم فرآیندرشد خود را طی کنید، اگر می خواهید در کنار هم رشد کنید باید اول از همه با خود فکرکنید و به این نتیجه برسید که در «زندگی به دنبال چه هستید» یعنی به عنوان مثال دردوران مجردی خود برای چه حوزه ای زندگی می کردید، حالا فردی برای شما مناسب است کهدر این حوزه عقیده ای کاملا شبیه شما داشته باشد.
    این دقیقا تعریف یک شریکزندگی است. شریک زندگی کسی است که شریک هدف های شما باشد، یعنی 2 نفری که کاملاشبیه هم مفهوم زندگی را درک می کنند و بر همین اساس اولویت ها، هدف ها و ارزش هایمشترک در زندگی دارند.
    تحت تاثیر نباشیدانتخاب شما اشتباه است چونشما ارتباط عاطفی بسیار عمیقی با او ندارید
    اگر می خواهید بفهمید کهآیا با طرف مقابل یک ارتباط عاطفی قوی دارید یا نه از خود بپرسید: «آیا من این فردرا تحسین می کنم و به او احترام می گذارم؟» البته حواس تان باشد که جمله فوق اینمعنا را نمی دهد که «آیا من تحت تاثیر او هستم؟» هرکدام از ما ممکن است تحت تاثیریک ماشین مرسدس بنز هم باشیم ولی احتمالا تعداد کمی از ما به صاحب کارخانه مرسدسبنز احترام می گذاریم. دقت کنید چیزهایی که باید شما را تحت تاثیر قرار دهد ویژگیهایی چون خلاقیت، صداقت و راسخ بودن و... است نه عناصر ظاهری وفیزیکی.
    همچنین از خودتان بپرسید: «آیا من به این فرد اعتماد دارم؟» که می تواند این معنا را داشته باشد که «آیا این فرد به لحاظ عاطفی ثبات دارد؟ آیامی توانید با خیال راحت به او تکیه کنید؟»
    خود سانسورینکنیدانتخاب شما اشتباه است چون خود شما به راحتی همه چیز را بهاو نمی گویید
    هر چیز آزاردهنده کوچکی که برای شما در رابطه وجود داشتهباشد باید درباره آن با طرف مقابل بحث کنید، حواس تان به موارد آزاردهنده وناخوشایند باشد، این موارد هستند که نشان می دهند شما 2 نفر در آینده چگونه با همارتباط برقرار خواهید کرد، گفت و گو می کنید و با یکدیگر کنار می آیید؛ در طولزندگی ناگزیر مشکلات زندگی بیشتر خواهند شد، شما باید قبل از این که زیر بار تعهدازدواج بروید، این مورد را بفهمید: آیا می توانید اختلافات را به راحتی حل کنید وموارد مورد توافق تان را به راحتی پیدا کنید؟ هیچ وقت از این نترسید که فرد مقابلبفهمد چه چیزی شما را آزار می دهد. این مورد همچنین می تواند نشان دهد شما در مقابلفرد مقابل چقدر آسیب پذیر هستید، یادتان باشد که هرقدر کسی با شما صمیمی تر باشدبیشتر می تواند به شما آسیب برساند.

چرا از آدم کنترل گر بایددوری کنیدانتخاب شما اشتباه است چون شما کسی را انتخاب کرده اید کهوقتی با او هستید به لحاظ عاطفی احساس امنیت نمی کنید.
    در این مورد سوالات زیر رااز خودتان بپرسید: «آیا هنگامی که با این فرد هستم احساس آرامش و آسایش می کنم؟ آیاواقعا خودم هستم و واقعیات درونی خودم را راحت با او مطرح می کنم؟ آیا با بودن بااین فرد احساس خوبی نسبت به خودم پیدا می کنم؟» مطمئن شوید با کسی ازدواج می کنیدکه به شما تمام این احساسات را می دهد.
    از خودتان بپرسید که آیااز این فرد می ترسم؟ در آشنایی که قرار است به ازدواج منتهی شود شما نباید مدامحواس تان به حرف های تان باشد که مبادا طرف مقابل از بعضی حرف ها ناراحت شود یاتصور بدی پیدا کند. اگر شما می ترسید احساسات و عقاید خود را به راحتی مطرح کنید،مطمئن باشید در رابطه شما مشکلی وجود دارد.
    حواس تان باشد فردی کهمدام بخواهد شما را عوض کرده و تغییر دهد مورد مناسبی برای ازدواجنیست.
    گروهی دیگر از افراد هم هستند که ممکن است احساس ناامنی درشما به وجود بیاورند، این گونه افراد می خواهند تمام زندگی شما را کنترل کنند. رفتارهای کنترل گر می توانند یک زندگی را براحتی خراب کنند. حواس تان باشد که فرقبزرگی بین کنترل کردن و پیشنهاد دادن وجود دارد. یک پیشنهاد به نفع خود شماست ولییک رفتار و حرف کنترل گر به نفع فرد کنترل کنندهاست.

اگر می خواهید از چیزی فرار کنیدانتخاب شما اشتباه است چونشما این رابطه را انتخاب کرده اید تا از مشکلات شخصی و ناملایمات زندگی فرارکنید.
    اگر شما ناراحت، افسرده و مجرد هستید، به احتمال فراوان حتیاگر متاهل هم بشوید باز ناراحت و افسرده خواهید بود، قرار نیست ازدواج مشکلات شخصی،روانی و عاطفی شما را برطرف کند. اگر شما هر مشکلی داشته باشید، ازدواج آن را بزرگتر هم خواهد کرد.
    اگر شما از خودتان و زندگی تان راضی نیستید، مسئولیت آن راقبول کنید و بکوشید که در همان زمان مجردی با مشکلات بجنگید. در این صورت احتمالاهم خودتان احساس بهتری خواهید داشت و هم همسر آینده شما خوشبخت تر خواهدبود.

اگر دل تان سوخته استانتخاب شما اشتباه است چونتنها می خواهید مشکل او را حل کنید
    وقتی فرد مقابل تان بهلحاظ احساسی و عاطفی دچار مشکل بوده و در عین حال می خواهد یک رابطه را با شما شروعکند ممکن است شما را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. این مشکل عاطفی حتی می تواندوابستگی بیش از حد به پدر و مادرش باشد یا وابستگی بیمارگونه او به کار یا تفریحاتیخاص یا پول و حتی اینترنت و...حواس تان باشد که فرد مقابل شما وابستگی بیمارگونه بهفرد یا چیز خاصی نداشته باشد چون چنین فردی نمی تواند تمام احساسات خود را دراختیار شما قرار دهد و مسلما اولویت های شما هم یکسان نخواهد شد و این نمی تواندپایه یک زندگی خوب را بسازد
    love can touch us one time and lost for lifrtime