1. بالاخره مسابقه کاربر برتر با جوایز ارزشمند برای فعالترین کاربران!
    هر ماه ربع سکه بهار آزادی و چندین فلش مموری به کاربران برتر به انتخاب شما!
    برای اطلاعات بیشتر حتما به انجمن مسابقات و جوایز سر بزنید.
    رد اعلامیه

تهیه ترشی کلم بنش(فارس پاتوق)

شروع موضوع توسط EBLIS در ‏13 آگوست 2012 در انجمن سس و ترشی

1. EBLIS

EBLIS کاربر تایید شده

تهیه ترشی کلم بنش(فارس پاتوق)

ترشی کلم بنفش فوری

قصه این ترشی از اونجایی شروع شد که من طبق معمول هوس یه چیزی کردم و دیگه اصلا نمیتونستم صبر کنم در نتیجه یه روشی به کار بردم تا زودی ترشی م درست بشه. پس اگه مثل من یه روز هوس ترشی کلم بنفش کردید، میتونید از این روش سریع استفاده کنید.

مواد لازم:

کلم بنفش: به اندازه ای که تا یک ماه مصرف بشه. بستگی به ترشی خور بودن خانواده تون داره.

سرکه سفید و آب به نسبت مساوی

نمک: ۱ قاشق مرباخوری به ازای هر لیوان سرکه

شکر: ۱ قاشق چایخوری به ازای هر لیوان سرکه

روش تهیه:

همونطور که میدونید این ترشی چون کنار سالاد سرو میشه معمولا ترشی ش به اندازه ترشی های دیگه نیست. البته بازم سلیقه ایه. ممکنه شما دوست داشته باشید که خیلی ترش باشه. اگه اینجوری بود، فقط از سرکه استفاده کنید.

۱- کلم بنفش ها رو به شکل نوارهای باریک و بلند ببرید. عرض هر نوار حدود نیم سانت اگه باشه به نظرم خوبه. بازم به سلیقه خودتون بستگی داره.

۲- آب و سرکه رو بریزید توی قابلمه و نمک و شکر رو هم مخلوط کنید و اجازه بدید جوش بیاد.

۳- وقتی که جوش اومد، کلم ها اضافه کنید. حرارت رو کم کنید و حدود ۱۰ دقیقه اجازه بدید که با در باز بجوشه.

۴- بعد از این مدت حرارت رو خاموش کنید و اجازه بدید یکم خنک بشه. توی شیشه بریزید و بذارید توی یخچال. اگه مثل من عجله دارید دمای یخچال رو بیارید رو کمترین حد یا super cool تا زودی ترشی تون خنک بشه و کنار شام دوست داشتنی تون میل کنید.

من یه مقداری از کلم هام رو به این روش درست کردم. بقیه رو هم با نمک و شکر مخلوط کردم و ریختم توی شیشه و روش آب و سرکه ریختم.

اگه با روش جوشوندن، ترشی رو درست کنید، رنگش یکم تیره تر میشه و بنفش پر رنگ میشه. اما اگه نجوشونید رنگش مثل همون عکس اول میشه. از ترشی جوشونده شده نشد عکس بگیرم چون اونقد خوشمزه بود که همش سر شام تموم شد